U Virovitičko-podravskoj županiji održana je završna konferencija projekta „Izrada prometnog master plana funkcionalne regije Istočna Hrvatska“, koji sufinancira Europska unija iz Kohezijskog fonda, a čiji je nositelj Virovitičko-podravska županija s partnerima Brodsko-posavskom županijom, Osječko-baranjskom županijom, Požeško-slavonskom županijom i Vukovarsko-srijemskom županijom.

Projekt je izradila VIDRA Agencija za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije, vrijedan je 6.618.000 kuna, od čega bespovratna sredstva Europske unije (Kohezijski fond) iznose 5.625.300 kuna, odnosno 85 posto. Riječ je o strateškom dokumentu koji je prijavila navedena Agencija, uz  sudjelovanje svih pet slavonskih županija.

Konferenciji je nazočio vukovarsko-srijemski župan župan Damir Dekanić.

Prometni master plan izradile su tvrtka UMiUM d.o.o. iz Zagreba, Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, PNZ svetovanje projektiranje d.o.o. iz Ljubljane, dok je Razbor d.o.o iz Zagreba bio zadužen za savjetodavne usluge.

Projekt je za Vukovarsko-srijemsku županiju otkrio potrebu dodatnog ulaganja u važan potencijal, a to je željeznički i riječni promet.

Župan Damir Dekanić u prometnom masterplanu vidi dokument koji će županijske planove pet slavonskih županija učiniti kompatibilnim i omogućiti da se njihovi pojedinačni planovi nadopunjuju i tako izgradi smislen i održiv prometni sustav za budućnost, kaže.  

-Ono što je specifično za Vukovarsko-srijemsku županiju je inzistiranje na oživljavanju prometa željeznicom, na pravcu koji je nekad bio žila kucavica ovog dijela, ali je nažalost tijekom ratnih događanja to prestao biti. Riječ je o rekonstrukciji pruge i inzistiranju na iločkoj transverzali, slavonskoj transverzali i riječnim putevima, konkretno izgradnji luke Vukovar i drugima. Specifičniji smo u odnosu na druge županije, ali svoje puteve i pravce želimo nadopuniti s onima koji dolaze iz županija uključenih u ovaj projekt – smatra župan Dekanić.

Zahvalivši se svima koji su uključeni u projekt, virovitičko-podravski župan Igor Andrović naglasio je važnost master plana kao temeljnog dokumenta, koji definira potrebe i rješenja u prometnom sustavu na području pet slavonskih županija.

-Vjerujem da će ovaj Masterplan prometa poboljšati prometnu dostupnost cijelog našeg područja kroz razvoj učinkovitog prometnog sustava. Naših pet slavonskih županija ima zajedničke prometnice koje u budućnosti želimo financirati, kao i one prometnice koje su svakoj od naših županija posebno važne. Masterplan je temelj upravo za sve te buduće ceste, dionice, pruge, prometnice koje će se financirati u budućnosti iz raznih izvora – rekao je župan Igor Andrović.

Dodao je kako se projektom pokazalo partnerstvo jedinica regionalne samouprave i drugih relevantnih dionika koji su osigurali informacije o potrebama povezivanja i sjajne prometne infrastrukture, ali i koordinirano planiranje održivog prometnog sustava.

Vlasnik i direktor tvrtke UMiUM, koja je radila na izradi masterplana, Ivica Perica,

objasnio je kako je samim masterplanom analizirano jako puno aspekata, od javnog prijevoza u većim sredinama do ruralnog prijevoza i ostalih bitnih elemenata na području pet slavonskih županija.

-Riječ je o dokumentu koji bi trebao biti pokretač gospodarskog razvoja i kao takvog ga treba i gledati. Kroz njega su definirani ciljevi i mjere koje se anticipira postići do 2030. godine. Putem masterplana je također razvijen i prometni model, a koji je jako bitan alat za daljnji razvoj projekata – kad se rade studije izvedivosti, jako je bitno potvrditi smislenost neke investicije, odnosno projekta i samim time je jako bitno uzeti taj model kao polazišnu točku.

Dodao je,  kako je prilikom bilo kakvih daljnjih razvoja, strategija i projekata, važno  prvo se osvrnuti na predmetni masterplan da ne bude samo „mrtvo slovo na papiru“ nego da stvarno bude  odrednica i smjernica daljnjeg razvoja prometa u ovoj funkcionalnoj regiji.

Kako je istaknuto na sastanku, zajedničko rješavanje prometne problematike važno je i zbog razvoja prometnih studija, ali i zbog razvoja gospodarstva.

Suradnja svih partnera i tvrtki uključenih u projekt je važna i za komunikaciju i putovanje stanovništva na području slavonskih županija. Izraženo je uvjerenje kako će se zajedničkim naporima dodatno osnažiti Slavoniju i Baranju te unaprijediti navedene županije, kako bi stanovništvo ovdje bolje živjelo.