
Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Franjo Orešković i pročelnica UO za kulturu i turizam Tamara Kalistović, u Velikoj vijećnici u Vinkovcima su uručili ugovore predstavnicima Kulturno umjetničkih društava s područja Vukovarsko-srijemske županije, koji su po objavi Javnih poziva prijavili svoje projekte u području tradicijske kulture, konkretno za tradicijske manifestacije te programe dječje škole folklora i škole tambure.




Za svoja dva tradicijska programa, sredstva u ukupnom iznosu od 1.600,00 eura dobio je Kulturni centar „Klasje“ iz Privlake.
„Škola tambure ide od prvog raspisanog natječaja i već tri godine imamo male tamburaše. To je velika stavka za KUD imati vlastite tamburaše. Mi ih imamo i oni već sviraju. Imamo i 40-ero djece u KUD-u, a s obzirom da Privlaka nije veliko selo kao što je nekada bilo, ova sredstva nam pomažu da nastavimo dalje i okupimo još mladih“,
rekla je Jela Janjić, voditeljica Kulturnog centra „Klasje“ iz Privlake.


Školu folkora i tambure, Vukovarsko-srijemska županija podupire i na području Općine Vrbanja. Naime, sredstva su dodijeljena i tamošnjem Kulturno-umjetničkom društvu „Posavac“.
„Za dječju školu folklora i dječju škole tambure ove smo godine dobili 1.800 eura. Sredstva ćemo iskoristiti u svrhu edukacije djece kroz ples i tamburašku sekciju. Naša plesačka sekcija ima 53 člana u dobi od 4 do 14 godina, a tamburaška sekcija ima 17 članova“
izjavila je Karolina Žaper, voditeljica dječje sekcije KUD-a Posavac Vrbanja.


Kud Seljačka sloga iz Bogdanovaca ostvario je sredstva za prijavljena četiri programa – škola folklora i škola tambure, te dvije tradicijske manifestacije.
„Ovo što županija radi je vrlo važno za očuvanje naše kulturne baštine, a mi ćemo prenijeti naše znanje na mlađe generacije. Najpoznatiji smo po Vinkovačkim jesenima i svi smo mi čuvari ovoga kraja i baštine hrvatskog naroda“
istaknuo je Mario Kiš, predsjednik KUD-a Seljačka sloga Bogdanovci.

„Na području županije imao 71 Kulturno-umjetničko društvo, a danas uručujemo ugovore za dva Javna poziva. Za školu tambure i školu folklora alokacija je 36 tisuća eura. Sveukupno smo imali prijavljeno 48 projekata, a 47 je odobreno. S ovim pozivom smo krenuli unazad tri godine, s ciljem dugotrajnog očuvanja tradicijske kulture i prenošenja baštinske vrijednosti na mlađe generacije. Drugi poziv je za tradicijske manifestacije sveukupne vrijednosti 33 tisuće eura, na koji smo imali 64 prijavitelja, a 60 je odobreno. Glavnina sredstva dodijeljeno je za tradicijske manifestacije u iznosu od 23 tisuće eura, 7 tisuća eura za nabavku tradicijskog ruha i 3 tisuće eura za putovanja kulturno-umjetničkih društava s područja županije“,
pojasnila je pročelnica UO za kulturu i turizam Tamara Kalistović.

„Uručili smo ugovore u sklopu Poziva tradicijske kulture ukupne vrijednosti gotovo 70 tisuća eura. Unatrag tri godine povećali smo sredstva za tradicijsku kulturu za 86 tisuća eura te ćemo se truditi svake godine povećavati sredstva. Zahvaljujem KUD-ovima, svim dobrim dragim ljudima koji daju cijele sebe za očuvanje našeg identiteta, a najljepše u cijeloj priči je što ljubav prenose na naše najmlađe generacije da nikada ne zaborave tko su, što su i odakle su“,
zaključio je zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Franjo Orešković.






