Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenog 1960. godine sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabal, u Dominikanskoj republici, brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.
Postoje razni oblici nasilja nad ženama, uključujući tjelesno, psihičko, spolno i ekonomsko nasilje. Procjenjuje se da svaka treća žena u svijetu trpi neki oblik nasilja i to najčešće od osobe iz svoje najbliže okoline, najčešće partnera. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 38% ubojstava žena su počinili njihovi partneri. Nasilje nad ženama je prepoznato kao globalni javnozdravstveni problem te se o njemu posljednjih godina provode brojna istraživanja, a značajni napori se ulažu i u prevenciju. Obilježavanjem 25. studenoga u svijetu se nastoji podići svijest i senzibilizirati javnost na ovaj problem kao oblik neprihvatljivog društvenog ponašanja. O problemu nasilja nad ženama treba javno govoriti, a društvo i institucije koje se bave ovim problemom treba potaknuti na međusobnu bolju suradnju i aktivnosti da bi svima osigurali život bez nasilja i diskriminacije.
Ženama koje dožive neki oblik nasilja se savjetuje da potraže pomoć, jer postoje organizirane službe koje će im pružiti pomoć i zaštitu. U cilju suzbijanja nasilja Vlada RH je u saborsku proceduru sredinom listopada uputila izmjene Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, Kaznenog zakona te Zakona o kaznenom postupku, kojima se pooštravaju kazne za nasilje.
Vukovarsko-srijemska županija i Povjerenstvo za ravnopravnost spolova su protiv svakog oblika nasilja kako u društvu tako i obiteljima, u svim njegovim pojavnim oblicima. Radi ublažavanja posljedica već počinjenog nasilja, te niza aktivnosti usmjerenih na zaštitu i pomoć žrtvama nasilja u obitelji, zajedno u suradnji s Policijskom upravom Vukovarsko-srijemskom i udrugama civilnog društva provodi preventivne programe u suzbijanju svakog oblika nasilja kao i zauzimanju zdravih životnih stavova mladih osoba od najranije dobi.
Vukovarsko-srijemska županija sa udrugom B.a.b.e. sufinancira projekt „Sklonište za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja“ u iznosu od 275.000,00 kuna, kao i financijske pomoći žrtvama obiteljskog nasilja.
Na području Vukovarsko-srijemske županije, ženama i djeci koje su preživjele obiteljsko nasilje dostupna je Sigurna kuća Vukovarsko-srijemske županije koja je otvorena 2008. godine. Za zaštitu i pomoć potrebno je kontaktirati Centar za socijalnu skrb, policiju i/ili telefonske brojeve kao i e-mail adresu Udruge B.a.B.e.: 032 414 910; sigurnakucavsz@babe.hr .