„Revitalizacija šuma pogođenim elementarnim nepogodama i jačanje otpornosti šuma i cijelog šumarskog sektora na utjecaj klimatskih promjena“ bile su glavna tema tematske sjednici Odbora za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, održanoj u Upravi šuma Podružnica Vinkovci.
Sjednici su nazočili članovi Odbora, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Hrvatskih šuma d.o.o., šumarskih strukovnih udruženja, akademske zajednice te lokalne i regionalne samouprave. Bila je ovo prilika za razmijeniti mišljenja o sanaciji posljedica olujnog nevremena koje je u srpnju 2023. pričinilo značajne štete na šumama i šumskim zemljištima na području kontinentalne Hrvatske i Spačvanskog bazena.
“Nevrijeme od prošle godine izazvalo je štete koje šumarska struka u Hrvatskoj nikada nije vidjela. Stradalo je više od 3,9 milijuna prostornih metara državnih šuma kojima gospodare Hrvatske šume od kojih 1,7 milijuna prostornih metara samo hrasta lužnjaka po kojemu je poznat ovaj kraj”,
rekla je predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir, koja je napomenula vidljivost klimatskih promjena i ugroze koje se mogu očekivati u budućnosti, te da hrvatska poljoprivreda i šumarstvo moraju iznaći načine kako se pripremiti za te izazove.
Članove Odbora, istaknula je, posebice zanima na koji se način pristupilo pošumljavanju i revitalizaciji šumskih sastojina, postoji li dovoljna institucionalna podrška kako se bi sanacija provela i na koji način odgovoriti na ovakve i slične elementarne nepogode u budućnosti.
“Na razini Hrvatskih šuma prošlogodišnje nevrijeme prouzročilo je štete na oko četiri milijuna prostornih metara šume. Financijska šteta još uvijek nije procijenjena. Riječ je o šteti od oko 150 milijuna erua, no bojim se da dugoročno gledano štete mogu biti puno veće“
rekao je član Uprave Hrvatskih šuma Ante Sabljić, koji je podsjetio da se već u kolovozu prošle godine krenulo u poslove raščišćavanja šumskih prometnica i prosjeka, a sada se tvrdi, radi na sječi i izvlačenju prosječnog drveta te samoj sadnji s kojom se počelo već u jesen i zimu prošle godine.
“Nekih 150.000 sadnica smo posadili na području Šumarije Otok koja je i najviše stradala”,
rekao je Sabljić.
Tematska sjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskoga sabora održana je na temelju prijedloga Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije, koju je saborski Odbor usvojio na 1. sjednici Odbora održanoj 21. lipnja 2024. godine.
U okviru sjednice organiziran je i obilazak sastojina Uprave šuma podružnica Vinkovci, na području Šumarije Otok.
U ime Vukovarsko-srijemske županije, događaju u cjelini nazočila je pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu Magdalena Parat.