Obilježen je Dan sjećanja na žrtve Domovinskoga rat i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Vukovar je 1991. godine 87 dana bio pod opsadom. Borbe i sukobi u Vukovaru i okolici započeli su ranije, kao početak bitke za Vukovar navodi se datum 25. kolovoza 1991. godine, kada su JNA i srpske paravojne postrojbe krenule u tenkovsko-pješački napad na grad. Vukovar je svakodnevno napadan topničkim projektilima i bio je izložen napadima tenkova i neprijateljskih vojnika. Obrana grada Vukovara izdržavala je sve dok je bilo oružja i streljiva. Stezanjem obruča oko Vukovara, branitelji su bili sve iscrpljeniji, a pomoć je pristizala jedinim tzv. kukuruznim putem iz pravca Vinkovaca i Bogdanovaca.
Slomom obrane vukovarskog prigradskog naselja Lužac 2. studenog 1991. godine, a potom i Bogdanovaca 10. studenog, vukovarski branitelji predosjetili su početka kraja obrane grada. Vukovar je branilo 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu Hrvatske vojske, a neprijatelj je bio itekako nadmoćniji. Raspolagao je s više od 30 tisuća vojnika, 600 tenkova, 500 oklopnih transportera, 180 haubica. U vrijeme napada na grad , građani Vukovara dane su provodili u podrumima i skloništima.
Tromjesečna bitka za Vukovar završila je 18. studenog 1991. godine slomom obrane i okupacijom grada koja je trajala sve do 15. siječnja 1998. kada su mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja, okupirani dijelovi vraćeni u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske.
Prema podacima Franjevačkog samostana, tijekom agresije na Vukovar poginulo je 2717 branitelja i civila, među kojima 86 djece. Ranjeno je više od 2500 ljudi, a mnogi su zatočeni i odvedeni u srpske koncentracijske logore. Nakon okupacije grada bila je nepoznata sudbina 2630 osoba. Danas se traga za 497 nestalih osoba s područja Vukovarsko-srijemske županije, od kojih je samo s područja grada Vukovara njih 371.
Program „Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta“ u dvorištu Nacionalne memorijalne bolnice „Dr. Juraj Njavro“ izveli su glumac Darko Milas i Klapa „Sveti Juraj“ Hrvatske ratne mornarice.
U Koloni sjećanja od vukovarske bolnice do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskoga rata u Vukovaru, sudjelovalo je 120 tisuća ljudi iz Hrvatske i inozemstva. Kolonu su predvodili hrvatski branitelji Vukovara s članovima obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja na čelu s pripadnicima hrvatske policije koji su branili Vukovar.
U Koloni sjećanja po prvi je put koračala hrvatska mladost odjevena u bijele majice s imenima 2656 žrtava Vukovara.
Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata odana je počast polaganjem vijenaca. Vijence su položili posljednji zapovjednik obrane Vukovara Branko Borković s ratnim zapovjednicima i članovima obitelji poginulih, ubijenih, nestalih, nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, predstojnik Ureda predsjednika Orsat Miljenić s izaslanstvom, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković s izaslanstvom, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković s izaslanstvom, zamjenik koji obnaša dužnost župana Vukovarsko-srijemske županije Franjo Orešković s izaslanstvom te gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava s izaslanstvom.
Molitvu je predvodio mons. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit, a svetu misu za sve žrtve Domovinskoga rata predvodio je mons. Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup i metropolit.