U povodu obilježavanja 5. obljetnice katastrofalne poplave u županjskoj Posavini, Vukovarsko – srijemska županija organizirala Konferenciju na kojoj je analizirano stanje na poplavljenom području te ulaganje u sustav civilne zaštite.

Na konferenciji župan Božo Galić  obratio se svima nazočnima te istaknuo kako je poplava bila velikih razmjera, koju nitko nije očekivao, no isto tako u unaprjeđenje sustava obrane od poplava mora se i dalje ulagati.

Pozdravne riječi uputili su načelnici triju općina koje su bile poplavljene Ante Gutića, Jakše Šestića i Velimira Redla, a konferenciji su nazočili brojni predstavnici društvenih, gospodarskih, vjerskih i civilnih ustanova.

Na konferenciji su sudjelovali članovi Stožera civilne zaštite Vukovarsko – srijemske županije, Razvojna agencija VSŽ, predstavnici Hrvatskih voda i Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova.

Istaknuto je kako je sustav civilne zaštite danas u Vukovarsko-srijemskoj županiji na znatno višoj operativnoj razini nego što je bio 2014. godine. Rečeno  je kako su provedena dva projekta kojima je nabavljena oprema za operativne snage civilne zaštite na prostoru Županije te kako se kontinuirano provode osposobljavanja timova odnosno članova Stožera civilne zaštite.

Nasip kod Rajeva Sela i Račinovaca popustio je 17. svibnja 2014., kad je Sava poplavila ta dva mjesta i Gunju te prouzročila goleme štete. 20. svibnja 2014. godine, nakon analize stanja na terenu i ocjene kako su nastale posljedice premašile sposobnosti za reagiranje kojima raspolažu lokalna i područna samouprava, uz već do tad značajnu uključenost kapaciteta s državne razine, Vlada Republike Hrvatske proglašava katastrofu za područje Vukovarsko-srijemske županije. Aktiviran je sustav zaštite i spašavanja na lokalnoj, područnoj i državnoj razini.

Na obrani od poplava bili su angažirani značajni kapaciteti Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Hrvatskih voda, policije, vatrogastva, civilne zaštite, javnog zdravstva, Hrvatskog Crvenog križa, Hrvatske gorske službe spašavanja, komunalnih tvrtki, stožeri zaštite i spašavanja i zapovjedništva civilne zaštite, policije, Oružanih snaga Republike Hrvatske, mjesno stanovništvo i volonteri, koji su poduzimanjem adekvatnih mjera nadzirali pojedine dijelove zaštitnih nasipa.

Šteta je procijenjena na gotovo 1,7 milijarda kuna, od čega je samo na zgradama šteta 1,2 milijarde.

Nakon konferencije,  svečano je obilježen početak radova na modernizaciji lijevoobalnih savskih nasipa od Račinovaca do Nove Gradiške, na dionici crpna stanica Konjuša-Topola, a investicija je vrijedna 55,9 milijuna kuna.

Svečanom obilježavanju početka radova na mjestu početka radova kod graničnog prijelaza Gunja nazočili su župan Božo Galić, generalni direktor Hrvatskih voda mr.sc. Zoran Đuroković, načelnici općina na čijem području se nalazi dionica radova te predstavnici izvođača radova i stručnog nadzora.

Na dionici crpna stanica Konjuša-Topola izgradit će se bermasa servisnim putem na zaobalnoj strani nasipa u dužini od 21 km.

Rok izvođenja radova je 20 mjeseci, a financira se putem Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020., Prioritetne osi 5 Klimatske promjene i upravljanje rizicima, Investicijskog prioriteta 5b Promicanje ulaganja koja se odnose na posebne rizike, osiguranje otpornosti na katastrofe i razvoj sustava za upravljanje katastrofama, Specifičnog cilja 5b1 Poboljšanje nacionalnih sustava upravljanja u kriznim situacijama.“

-“Ovo je tek dio od ukupno 175 milijuna kuna odnosno na šest dionica kreću radovi na obnovi ojačanja lijevoobalnih savskih nasipa. Ukupna vrijednost projekta je u stvari 370 milijuna kuna pri čemu ćemo od EU dobiti 315 milijuna kuna”, rekao je generalni direktor Đuroković. Podsjetio je kako je pod udarnim opterećenjem u poplavi prije pet godina bilo 210 kilometara savskog nasipa, te je izjavio: -“Mi smo sagledali 237 kilometara nasipa na području Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske županije i ekspertizom je utvrđeno da treba obnoviti 172,5 kilometara. Do kraja godine idu još natječaji vrijedni 130 milijuna kuna, a cijeli projekt jačanja lijevoobalnih nasipa na području te dvije županije trebali bi završiti u narednih dvije do tri godine”.

Tom prigodom je župan Galić rekao kako i danas stoji iza svih odluka koje je kao župan donio prije pet godina u poplavi spomenuvši kako podaci Hrvatskih voda tada nisu ukazivali na nadolazeću katastrofu. 

Kako je istaknuto, od poplave 2014. godine sustav je kvalitetnije organiziran, kvalitetnije povezan i, dakako, kvalitetnije opremljen, u kojoj su i tri pumpe velikog kapaciteta, poljske kuhinje, šatori za šatorsko naselje, punilice za pijesak i puno telekomunikacijske opreme, čime je sustav znatno unaprijeđen u odnosu na prije pet godina.