Lagano i ležerno poput Silvanca, atraktivno poput Chardonnayja, iznenađujuće poput Merlota, jedinstveno i nesvakidašnje poput Traminca – takvo je putovanje po najistočnijoj hrvatskoj županiji
Zbog čega ne započeti priču o srijemskim vinima s internacionalnom sortom, netipičnom za Srijem i Slavoniju? Iznenađenje za nepce, lagano i ugodno, baš kakvo je putovanje ovaj dio Hrvatske. Pomalo neočekivano, intrigantno, opuštajuće. Upravo je takav Čobankovićev Silvanac zeleni iz 2018., sjajan uvod u degustacijsku radionicu, održanu u okviru sedmog Sajma vina i delicija „Vinski podrum“ u središtu Splita.
U opuštenoj atmosferi poznatog hotela Vestibul Palace, direktorica Turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije Rujana Bušić Srpak, uz svako je vino vezala lijepu turističku priču. Uz Silvanac vezala je ležernost i lakoću putovanja po Srijemu i Slavoniji i posjet podrumima na Iločkoj vinskoj cesti. Vrhunski polusuhi Chardonnay iz 2017. Vinarije Trs i izniman Chardonnay iz 2016. Iločkih podruma opisala je kao tihe vladare i povezala ih s iločkim plemićima koji su ovom gradiću ostavili bogatu kulturnu baštinu – dvorac, srednjovjekovne zidine, stare podrume iz 15. i 18. stoljeća… Buhačev Merlot iz 2016., jedino crno vino na radionici, povezala je s prekrasnom prirodom, srijemskim i slavonskim rijekama i šumama. Pitak i mekan, bio je ugodno iznenađenje Dalmatincima naviklim na moćne i trpke plavce.
Priča je zaokružena kraljevskom sortom koja upravo u ovom vinogorju daje najbolje rezultate. Riječ je o Tramincu, a poznato je da se onaj Iločkih podruma pio na krunidbi kraljice Elizabete II. Njegove slatke varijante vole i oni koji ne piju vino. Na splitskoj radionici kušao se Traminac izborne berbe bobica iz 2015. Vinarije Dragun i kao posebno iznenađenje za kraj, Traminac izborne berbe prosušenih bobica iz 2011. Iločkih podruma.
„Dočekati zalazak sunaca u Slavoniji i Srijemu uz čašu vrhunskog vina, osobito na obali Dunava ili na najpoznatijim iločkim vinorodnim položajima Principovcu i Vukovu, posebno je iskustvo. Naše rijeke, dvorci, muzeji, bogatstvo tradicijske baštine, poznata gostoljubivost i gastronomija, uz nezaobilazna vina, najbolja su pozivnica za posjet Srijemu i Slavoniji“, istaknula je Rujana Bušić Srpak.
Osim ovih pet poznatih vinarija s područja Vukovarsko-srijemske županije, u izložbenom dijelu popularnog splitskog sajma u Dioklecijanovim podrumima, predstavila se i Vinarija Papak.
„Naša su vina vrhunske kvalitete, a po tramincima smo poznati u svijetu. Sjajne su reakcije ne samo Splićana, nego i stranih turista koji ne propuštaju ovaj sajam pa je to idealna prigoda da uz vinski turizam predstavimo bogatstvo prirodne i kulturne baštine te atraktivnu turističku ponudu naše županije“, kazala je Bušić Srpak.