projekta RECALL – Zajedno protiv lokalnih klizišta, koji provodi Vukovarsko-srijemska županija zajedno sa partnerima iz Italije, Slovenije, Grčke i Mađarske.

Na sastanku se raspravljalo o provedbi projekta, koji polako ulazi u završnu fazu, te aktivnostima koje predstoje u narednih četiri mjeseca.

Kako je jedan od ciljeva projekta korištenje dva e-alata, u pomoć su priskočili marljivi učenici gimnazije, koji su se pod vodstvom profesorica Karoline Dvojković i Nataše Vinković uključili kao volonteri u ovaj projekt te rade na unosu podataka u bazu.

Profesori sa Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta izv.prof.dr.sc. Snježana Mihalić Arbanas i doc.dr.sc. Martin Krkač su održali kratka predavanja učenicima i upoznali ih o osnovnim pojmovima vezanim uz klizišta, pokazali promjere iz prakse, kao i tehnologije kojima se danas prate aktivna klizišta u Hrvatskoj i svijetu.

Ravnatelj Gimnazije Vukovar Davor Šijanović je ponovio kako već više od 10 godina gimnazija ima problema sa klizištem, iako ovo nije klasično, prirodno klizište, nego je klizište koje je izazvano nakon izgradnje potpornog zida. U školi je svakodnevno oko 370 učenika i 60 djelatnika i zato se  sve ovo i radi kako bi učenici i nastavnici bili sigurni u svom radnom okruženju.

Izv.prof.dr.sc. Snježana Mihalić Arbanas je naglasila kako je RGN uključen zbog dvije vrste aktivnosti – jedna aktivnost je ugradnja senzora za pracenje pomaka klizišta i uzroka klizanja, dok je druga aktivnost edukacija korisnika tog sustava.

Aktivnosti Građevinskog fakulteta iz Osijeka su započele tijekom ljeta ove godine, instalirani su mjerni sustavi, dobivajuse  relevantni podatke, koji će biti dobar temelj pristupanju cjeloitom rješavanu ovog problema – konstruktivnog i stabilnosti same zgrade – rekao je doc.dr.sc. Krunoslav Minažek, član kooperativnog tima.