U Iloku je održana promotivna konferencija projekta DANUrB kojom je svečano obilježen završetak projekta. Na konferenciji su sudjelovali partneri s Univerziteta tehničkih nauka iz Novog Sada i brojni lokalni dionici. Projekt „DANUrB – DANube Urban Brand“, ukupne vrijednosti 2,7 milijuna eura, provodio se od 01. siječnja 2017. do 30. lipnja 2019. godine i financiran je iz transnacionalnog programa Interreg Dunav 2014. -2020. Vukovarsko-srijemska županija je u njemu sudjelovala zajedno s još 19 projektnih partnera i 20 pridruženih partnera, među kojima je vodeći partner Sveučilište tehnologije i ekonomije iz Budimpešte (BME),  jedno od vodećih znanstvenih ustanova u Mađarskoj i u Europi, te još 6 sveučilišta, 6 nacionalnih instituta i nevladinih organizacija, 8 turističkih poduzetnika i organizacija, 18 regionalnih i lokalnih samouprava (među njima i Vukovarsko-srijemska županija) iz 7 država.

Na konferenciji su predstavljeni rezultati projekta: DANUrB strategija, DANUrB platforma i Ilok TOUR. „Mostovi identiteta“ – DANUrB strategija, naziv je opsežnog dokumenta koji je rezultat dvogodišnjeg kulturnog i prostornog istraživačkog rada cijelom dužinom Dunava u 7 zemalja sudionica projekta. Konačan cilj strategije je aktivirati kulturne i socijalne mogućnosti kako bi razvili snažan i atraktivan „Dunavski identitet“, u projektu popularno nazvan DANUrBANITY. Strategija oblikuje dunavsko naslijeđe u 4 kategorije: prirodno naslijeđe oblikovano Dunavom, umjetnost i arhitekturu,  gospodarstvo i socijalno-kulturno naslijeđe. Strategija predstavlja alat pomoću  kojeg lokalni dionici mogu kapitalizirati ovo bogato naslijeđe.

Mapiranjem cjelokupnog prostora uz Dunav, lokalnih dionika, njihovog naslijeđa i primjera dobre prakse, stvorena je jedinstvena DANUrB platforma. Ona predstavlja kolekciju mjerljivog i nemjerljivog naslijeđa uz  Dunav, omogućuje valorizaciju naslijeđa od strane drugih dionika i povezivanje dionika koji imaju slične ideje dobre prakse.  Platforma je besplatna, dostupna svim lokalnim dionicima, te svojim ujednačenim načinom unošenja podataka i njihovog oblika predstavlja konkretan alat čijim korištenjem lokalni dionici mogu unaprijediti svoje gospodarske, ali  i ostale aktivnosti.

Predstavljena je i ILOK TOUR, besplatna mobilna aplikacija, razvijena u sklopu projekta, koju je moguće preuzeti na slijedećoj poveznici: www.backapalankailok.lp.pocketguideapp.com. Aplikacija obuhvaća turistički najznačajnije lokacije i pomoću audiovizualnog opisa  nudi jedinstven doživljaj Iloka i Bačke Palanke.

Asistentica s Univerziteta tehničkih nauka iz Novog Sada Dijana Brkljač, predstavila je studentske radove koji su rezultat trodnevne međunarodne radionice održane u okviru projekta DANUrB u svibnju prošle godine. Radovi predstavljaju kreativna rješenja povezivanja Iloka i Bačke Palanke i prijedloga unaprjeđenje kulturnog i gospodarskog života u susjednim gradovima. Sudionicima je prikazana i izložba studentskih radova koja je izazvala posebno zanimanje okupljenih.

Konferenciju je organizirala voditeljica projekta Helena Valentić, viša savjetnica specijalistica u UO za gospodarstvo i regionalni razvoj Vukovarsko-srijemske županije, koja je tom prigodom još jednom istaknula kako je Vukovarsko-srijemska županija sudjelovanjem u ovako velikom međunarodnom projektu potvrdila kvalitetu dugogodišnjeg rada na EU projektima i sudjelovanja u velikim programima Europske Unije.

Informacije o projektu se mogu naći na službenoj internetskoj stranici projekta DANUrB (http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/danurb) kao i na društvenim mrežama – Facebooku       (https://www.facebook.com/DANubeUrbanBrand)  Instagramu (https://www.instagram.com/danubeurbanbrand) i Twitteru (https://twitter.com/DANubeUrbanBrand).