1975. godina je proglašena Međunarodnom godinom žena te su otada Ujedinjeni narodi službeno počeli obilježavati Međunarodni dan žena.

Prema Svjetskom ekonomskom forumu, ovom brzinom napretka, 2158. godine ćemo dostići potpunu rodnu jednakost. Europski institut za ravnopravnost spolova 10. prosinca 2024. objavio je Indeks rodne ravnopravnosti za 2024. godinu. Podatci koje su obrađivali kako bi pružili detaljno razumijevanje odnosili su se na šest dimenzija svakodnevnog života: posao/rad, novac, znanje, vrijeme, moć i zdravlje. Indeks rodne ravnopravnosti za Europsku uniju iznosi 71 od 100 bodova. Kada govorimo o položaju Hrvatske, razvidno je da prema Indeksu za 2024., Hrvatska ima 59,7 bodova od mogućih 100, što je 11,3 boda manje od prosjeka EU-a. Hrvatska je na 24. mjestu u EU-u i izgubila je četiri mjesta u odnosu na prošlogodišnje izdanje Indeksa. Hrvatska ostvaruje najbolji rezultat u području novca, gdje je na 18. mjestu među svim državama članicama EU. Spor napredak u području vremena (+3,3 boda od 2010.) odražava činjenicu da žene preuzimaju većinu neplaćenih obveza skrbi, što ograničava njihove mogućnosti za rad, brigu o sebi, sport, kulturu i slobodno vrijeme. Hrvatska je napravila najveći korak unatrag u području moći – ima 44,2 boda u ovom području. Od 2021. godine izgubila je 5,3 boda i pala sa 16. na 19. mjesto u ovom području, što je najveći pad među državama i područjima. Hrvatska napreduje sporijim tempom od ostalih država članica. Njezin rezultat u Indeksu rodne ravnopravnosti se poboljšao, ali ostaje dosljedno i značajno ispod prosjeka EU-a. U 2022., Hrvatska je usporila u usporedbi s prosjekom EU-a i promijenila obrazac sa “sustizanja” na sporiji tempo.

Vođen rezultatima Indexa rodne ravnopravnosti Županijski tim Vukovarsko-srijemske županije za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji se ovom prilikom priključuje globalnoj kampanji za Međunarodni dan žena 2025. pod nazivom „Ubrzajmo akciju“ koja za cilj ima naglasiti važnost poduzimanja brzih i odlučnih koraka za postizanje ravnopravnosti spolova te poziva na veći angažman i hitnost u rješavanju sustavnih prepreka i predrasuda s kojima se žene suočavaju, kako u osobnoj tako i u profesionalnoj sferi, s glavnom porukom da zajedničkim snagama ubrzamo djelovanje kako bismo ubrzali i stopu napretka prije svega na razini Republike Hrvatske, potom i na svjetskoj razini.

VODITELJICA ŽUPANIJSKOG TIMA

Ivana Sučić, mag. sociologije