U povodu obilježavanja Dana grada i blagdana Mučeništva sv. Ivana Krstitelja, zaštitnika župe, u Pastoralno-kulturnom središtu bl. Alojzija Stepinca predstavljena je vrlo vrijedna i  bogata monografija Doma zdravlja Županja, autora Zvonimira Stjepanovića. 

Na izdavanju monografije čestitali su vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, gradonačelnik Županje Davor Miličević, te u ime Udruge poslodavaca u zdravstvu Boris Lukovnjak i župnik Župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja, vlč. Ivan Varoščić.

O njenom značaju govorila je ravnateljica Luca Lešić, naglasivši da je još od 2004. godine postojala ideja i želja da se napiše monografija  koja će trajno zabilježiti sve važne događaje i osobe u razvoju zdravstva na području županjske Posavine, ali  i kontinuitet  Doma zdravlja Županja.

Cilj je bio ostaviti traga za buduće naraštaje, da imaju temelje za svoj daljnji rad, te je ravnateljica Lešić istaknula: – Osjećam ponos što smo u ustanovi s bogatom poviješću, zahvalnost prema svima onima koji su svojim radom, trudom i požrtvovanošću doprinijeli napretku ustanove, a i obavezu da nastavimo raditi na daljnjem napretku i razvoju medicinske djelatnosti. Da se nastavimo uspješno nositi sa svim izazovima današnjeg vremena, u prvi plan stavljajući pacijenta i pružajući mu što kvalitetniju zdravstvenu zaštitu. Da osiguramo budućnost za sve oni koji će doći i raditi iza nas.

Urednik monografije, Zlatko Krtalić, dr. med. spec. radiologije ustvrdio je da je  Dom zdravlja imao i dalje ima stožernu ulogu u liječenju bolesnih ljudi i očuvanju i unapređenju zdravlja na području županjske Posavine, a ljestvica medicinskog standarda visoko je podignuta. 

Autor Zvonimir Stjepanović priznao je kako priprema  moderne monografije sa oko 180 stranica bila jako zahtjevan posao, zahvalivši ravnateljici Lešić i svima koji su pomogli u prikupljanju podataka, te je rekao: – Kao izvor pročitao sam 34 knjige, pregledao puno arhive i bogatu fototeku iz Zavičajnog muzeja Stjepana Grubera. A obilazio sam i obiteljske kuće i stanove i taj je moment u pripremi monografije bio jako važan. Svi ti iskazi bivših djelatnika, njihove privatne fotografije i građa dali su jednu plemenitiju i senzibilniju dimenziju. Ova je monografija spoj znanosti, arhive, ali i ljudske duše, poručio je.

Monografija obuhvaća šest cjelina – povijest medicine i zdravstvene zaštite na području županjskog kraja, osnivanje i djelovanje Doma zdravlja Županja, djelatnosti Doma zdravlja Županja, zdravstvenu skrb u mjestima županjske Posavine, obnovljene poplavljene ambulante i popis djelatnika.  Povijest zdravstva u županjskoj Posavini seže još iz vremena Vojne krajine, 200-njak godina unazad, a pisani tragovi pojavljuju se krajem 18. stoljeća. Tada se spominje zarazna bolnica u Cerni i vidar-kirurg u Babinoj Gredi. Godine 1812. u Županja je bila prva primalja Eva Matijević. Od 1954. od kada se vode matične knjige pa do danas u Domu zdravlja Županja evidentirano je 1030 djelatnika, što je, ustvrdila je ravnateljica, slika bogatstva te ustanove.

Otvorena je i prigodna izložba u organizaciji Zavičajnog muzeja Stjepana Grubera, a u glazbenom dijelu nastupili su Marina i Dora Pletikosa, Opća Opasnost i TS Kristali.