Kamping udruženje Hrvatske (KUH) uz potporu Ministarstva turizma i u suradnji s Turističkom zajednicom Vukovarsko – srijemske županije organiziralo je danas u velikoj županijskoj vijećnici u Palači Srijem u Vukovaru, radionicu pod nazivom: „Mogućnosti otvaranja i razvoja malih kampova u kontinentalnom dijelu Republike Hrvatske“.
Radionica je bila namijenjena stručnim službama gradova, općina i županije kao i svim investitorima potencijalno zainteresiranima za otvaranje i razvoj malih kampova. Prezentacija je podijeljena u 6 osnovnih točaka koje su se na radionici detaljno obradile, a to su: Značaj kamping turizma u Hrvatskoj; Razvojni trendovi u kampingu i specifičnosti malih kampova; Zakonske mogućnosti za otvaranje malih kampova; Razvojni tržišni pravci malih kampova; Primjeri iz prakse; Razvoj i mogućnosti financiranja otvaranja i daljnjeg razvoja malih kampova.
Božo Galić, vukovarsko-srijemski župan,pozdravljajući sudionike današnje radionice, istaknuo je činjenicu kako na područjima kontinentalnih županija postoji velik, ali još uvijek nedovoljno iskorišten potencijal na kojem se zasigurno može temeljiti razvoj novih oblika turističke odnosno kamping ponude, koja bi trebala biti u sinergiji s gospodarstvom i doprinijeti razvoju naše županije.
Adriano Palman, direktor ureda Kamping udruženja Hrvatske rekao je kako je Kamping ponuda u Republici Hrvatskoj razvijena najvećim dijelom u njenom priobalnom pojasu te da Hrvatska još nije prepoznata kao zemlja kampinga na kontinentalnom području, kao ni kontinentalnog turizma, iako za to ima vrlo velik potencijal. Istaknuo je kako imaju zadatak da u posljednjih nekoliko godina potaknu razvoj kontinenta, dodavši kako se struktura kontinentalnih kampova, kao i gosti koji dolaze, znatno razlikuju od kampova na moru.
Rujana Bušić Srpak, direktorica turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije istaknula je kako je prostor naše županije bogat prirodnom baštinom te da kamperima može ponuditi kombinaciju i prostora i različitih sadržaja. Riječ je o jednom specifičnom tržištu s velikim mogućnostima rasta jer se radi o turistima koji mogu imati različite interese, a s obzirom na velike prirodne atrakcije i potencijale prostora naše županije, pri čemu kamperi mogu kombinirati različite prostore i atrakcije kao što su brojne manifestacije, vinske ceste, biciklizam, aktivnosti uz šume i rijeke, promatranje ptica i brojni drugi raznoliki sadržaji prostora Županije
Od 571 registriranih kamp mjesta u Republici Hrvatskoj 98% se nalazi na moru ili priobalnom području i otocima, a samo 2% u kontinentalnom dijelu kao što su: Zagreb, okolica Karlovca, Plitvička Jezera.
Primjeri iz europskih zemalja pokazuju da upravo kontinentalni dijelovi mogu imati izrazito razvijenu kamping ponudu, posebice kada je riječ o malim kampovima u blizini nacionalnih parkova, jezera, rijeka, značajnih gradova, uz važne prometne pravce, itd.
Mali kampovi predstavljaju novu konkurentsku prednost kontinentalnog dijela Republike Hrvatske te mogu biti jedan od pokretača gospodarskog razvoja kao i dodatni izvor prihoda za lokalno stanovništvo.