U Maloj županijskoj vijećnici u Vinkovcima održana je danas međunarodna stožerno – zapovjedna vježba Stožera civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije i Sekretarijata Pokrajinske vlade Vojvodine. Vježba je provedena Odlukom župana Vukovarsko-srijemske županije Bože Galića, pod nazivom „Obrana od poplava u prekograničnom pojasu 2017“ i provedena je u sklopu projektnih aktivnosti projekta „EMBER“.
Vježbom je provjeravana osposobljenost, uvježbanost i operativno postupanje Stožera civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije i Operativno stručnog tima za obranu od poplave Sekretarijata Pokrajinske vlade Vojvodine. Vježba se paralelno odvijala u Vinkovcima i Novom Sadu, a članovi stožera i stručnih timova tijek vježbe i operativna postupanja mogli su pratiti putem skype konferencije.
Tema vježbe bila je obrana od poplava te evakuacija i zbrinjavanje stanovništva, materijalno-tehničkih sredstava i domaćih životinja. Ciljevi i zadaće vježbe obuhvaćali su provjere osposobljenosti i uvježbanosti stožera civilne zaštite, provjeru planskih rješenja i procedura u dijelu koji se odnosi na obranu od poplava te provođenju mjera civilne zaštite (evakuaciju, zbrinjavanje, asanaciju terena) i primjenu standardiziranih postupaka i obrazaca za traženje i primanje pomoći.
U elaboratu vježbe koji su izradili djelatnici Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Vukovar simuliran je ekstremno visok vodostaj uslijed obilnih kiša na slivu rijeke Save te proglašenje izvanrednog stanja na dionici branjenog područja D.1 kroz Vukovarsko srijemsku županiju. Nadalje simulirana je visina vodostaja od +1191 cm na mjernoj postaji Županja s tendencijom daljnjeg rasta uz mogućnost poplave. Daljnom simulacijom događaja zamišljeno je da je došlo do prelijevanja rijeke Save preko krune nasipa što je uzrokovalo poplavu u Županjskoj posavini gdje su direktno ugrožene općine Babina Greda, Bošnjaci, Štitar, Vrbanja, Drenovci, Gunja i grad Županja.
Članovi Stožera koje su vodili predsjednik Stožera i župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić te načelnik stožera Zdravko Kelić morali su donijeti niz Odluka i operativnih postupaka kako bi odgovorili simuliranom događaju od kojih treba istaknuti; aktiviranje svih operativnih snaga na području Vukovarsko-srijemske županije, proglašenje izvanrednog stanja, uvođenje 24-satnog dežurstva Stožeru civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije i izmještanje Stožera na ugroženo područje, mobilizaciju svih pravnih osoba i udruga od interesa za sustav civilne zaštite u Vukovarsko-srijemskoj županiji, upućivanje zahtjeva Hrvatskoj vojsci za pomoć u ljudstvu i tehnici, odluke o evakuaciji stanovništva navedenih općina, odluke o zabrani ulaska stanovništva u poplavljeno područje, zahtjeva za dostavu humanitarne pomoći od strane Državnog stožera za civilnu zaštitu i susjednih županija, odluke o provođenju mjera asanacije terena.
U analizi vježbe zaključeno je da su članovi stožera dobro educirani i upoznati s planovima i procedurama iz područja zaštite i spašavanja i civilne zaštite, da su odluke donesene u skladu sa Zakonom o sustavu civilne zaštite te da se u slučaju potrebe Stožer civilne zaštite Vukovarsko-srijemske županije može aktivirati po hitnom postupku u vrlo kratkom vremenu.
U roku od 30 dana u suradnji sa svim sudionicima vježbe izraditi će se izvješće o vježbi koje će poslužiti za još bolju pripremu kvalitetnih rješenja u slučaju poplave.