Zeleno, klimatski neutralno gospodarstvo otvara brojne prilike investitorima na području Vukovarsko-srijemske županije

U organizaciji Industrijsko-trgovinske (IHK) Ulm i Dunavskog ureda u Ulmu u online formatu održan je Gospodarski forum Dunavsko-savske regije pod nazivom „Poslovne mogućnosti u Dunavsko-savskoj regiji – usmjerenost na zaštitu klime i zeleno gospodarstvo“.

U uvodu Gospodarskog foruma sudionicima su se obratili domaćini Foruma, prvi gradonačelnik Grada Ulma Martin Bendel te zamjenik glavnog direktora Industrijsko-trgovinske komore (IHK) iz Ulma Jonas Pürckhauer.

Župan Božo Galić zahvalio je domaćinima na uspješnoj dugogodišnjoj suradnji s gradovima Ulmom i Novim Ulmom, Industrijsko-trgovinskom komorom u Ulmu, Vladom Baden-Württemberga i njenim istaknutim liderima te je naglasio: „Sada imamo priliku zajedno se okrenuti zelenoj budućnosti i sagledavati kako će izgledati nakon pandemije. Otvarati prilike za suradnju, partnerstva slijedeći načela zelenog, klimatski neutralnog gospodarstva. Europski fondovi pružaju nam priliku da izgradimo napredniju, zelenu, digitalnu Europu usmjerenu na regionalnu suradnju. Upravo ovaj Gospodarski forum dokazuje da smo na pravom putu povezujući poduzetnike iz Dunavsko-savske regije, kvalitetnom prometnom infrastrukturom, željeznicom, cestom, plovidbom Dunavom i zračnim prometom. Vukovarsko-srijemska županija izgrađuje uz pomoć EU fondova infrastrukturu za navodnjavanje, pametnu poljoprivredu, digitalizaciju poslovanja ali težimo daljnjem razvoju kako bismo postali samodostatni u proizvodnji zdrave hrane, u proizvodnji energije i – integrirani u Europu kao područje sa snažnim potencijalom. Još nismo napravili dovoljno, želimo graditi dalje čuvajući okoliš, prirodu uz velik naglasak na korištenj svojih potencijala za stvaranje radnih mjesta te zadržavanje mladih na našem području.“

Vukovarsko-srijemska županija: moderna županija okrenuta budućnosti, ulaganjima i razvoju zajedničkih projekata i zelenog gospodarstva

Bila je to prilika za predstavljanje gospodarstva Vukovarsko-srijemske županije, susjednih Posavske županije (BiH) i AP Vojvodine (Srbija). Vukovarsko-srijemsku županiju predstavili su direktor Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Vukovar Ivan Marijanović, te viši savjetnik Razvojne agencije Vukovarsko-srijemske županije Mihovil Smiljanić koji su između ostaloga sudionike pozvali na gospodarsku suradnju sa hrvatskim tvrtkama te ostvarivanje partnerstva na razvojnim projektima Vukovarsko-srijemske županije. U radu foruma sudjelovala je i predsjednica Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Vukovar Vinka Ivanković.

Primjer uspješne suradnje i partnerstva hrvatskih i njemačkih tvrtki predstavili su direktor tvrtke Bauder d.o.o. iz Vukovara Matija Ivoković te savjetnik uprave tvrtke Multinorm d.o.o. iz Cerne Tomislav Vidović. U panel diskusiji sa koordinatoricom prioritetnog područja 8 (PA 8) Dunavske strategije „Konkurentnost poduzeća“ u Ministarstvu gospodarstva, rada i stanogradnje savezne pokrajine Baden-Württemberg dr. Judit Schrick-Szenczi te direktorom Centra kompetencija za jugoistočnu Europu IHK Ulm Markom Ackermanom zaključili su da su se uvjeti ulaganja na području Vukovarsko-srijemske županije i Dunavsko-savske regije značajno poboljšali. Pozvali su tvrtke iz regije na suradnju i ulaganje u zajedničke projekte koji će pomoći zadržavanju mladih ljudi u svojim sredinama te ostvarivanju poslovnih i društvenih ambicija.

U završnom dijelu virtualnog predstavljanja regija, Vukovarsko-srijemsku županiju, njene potencijale te projekte usmjerene na prekograničnu suradnju predstavila je moderatorica vukovarsko-srijemske radne grupe i zamjenica direktora Centar kompetencija d.o.o. Ana Bošković. Tvrtku Eko-sustav d.o.o. predstavljali su direktor Josip Đukić i voditelj Odjela za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije Mihajlo Nagy, dok su Tehnološki park Vinkovci predstavili zamjenica direktora Melita Meštrović i direktor tvrtke F.EE Enginering d.o.o. Ivan Bajić, stanar Tehnološkog parka.

Gospodarski-forum Dunavsko-savske suradnje

Gospodarski forum usmjeren je na predstavljanje trenutnih mogućnosti i prilika u regiji za jačanje Dunavsko-savske suradnje, te prepoznavanju ulagačkih kapaciteta u cilju zajedničkog promicanja tehnologija i projekata okrenutih budućnosti. Uz predstavnike iz Dunavsko-savske regije, događaj je posebno usmjeren na tvrtke koje su već aktivne u Jugoistočnoj Europi ili su zainteresirane za partnere, dobavljače ili druge oblike partnerstava u Dunavsko-savskoj regiji s naglaskom na zaštitu klime i zeleno, klimatski neutralno gospodarstvo.

Gospodarski forum Dunavsko-savske suradnje tvrtkama s područja Vukovarsko-srijemske županije pruža priliku za pronalaženje novih partnera i tržišta za širenje i transformaciju poslovanja usmjerenog ka zaštiti klime i energetski učinkovitom poslovanju kao okosnicama zelenog gospodarstva u perspektivi Europske unije za razdoblje 2021.-2027.

Dunav i Sava poveznice su regija objedinjenih u Dunavsko-savsku suradnju među kojima je i Vukovarsko-srijemska županija. S uključenim regijama povezuju nas zajednički projekti sa ciljem gospodarske, društvene i turističke suradnje. Suradnja je to koja traje već osam godina. Dunavski festival  primjer je događaja koji se održava svake druge godine s izuzetkom 2020. godine, zbog pojave pandemije. Posljednji festival održan je 2018. godine, a idući je u planu 2022. godine. Tijekom Dunavskog festivala prije tri godine održan je prvi, vrlo uspješan Gospodarski foruma  u organizaciji IHK Ulm te Dunavskog ureda Ulma i Novog Ulma.