Vukovarsko-srijemska županija je povodom obilježavanja druge godišnjice katastrofalne poplave u županjskoj Posavini, organizirala je Okrugli stol na temu: Dvije godine nakon poplave, u Domu kulture u Drenovcima.
Na Okruglom stolu sudjelovali su: predsjednik Stožera zaštite i spašavanja i župan Božo Galić, ministar graditeljstva i prostornog uređenja Lovro Kuščević, izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Tomislav Čuljak, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Pero Ćosić, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, umirovljeni general bojnik Dragutin Repinc, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Kata Krešić te načelnici Općina: Drenovci, Gunja i Vrbanja – Jakša Šestić, Hrvoje Lucić i Ivica Sep.
Na Okruglom stolu predstavljen je kratki film o samim događanjima koji su se zbivali u vrijeme poplave a potom su održane 2 prezentacije: ispred Stožera zaštite i spašavanja Pavo Medved održao je prezentaciju pod nazivom „Dvije godine nakon poplave“ a ispred Hrvatskih voda mr.sc. Marijan Babić, održao je prezentaciju pod nazivom „ EU Projekt – Modernizacija lijevoobalnog nasipa od Račinovaca do Nove Gradiške“.
Župan Božo Galić pozdravio je sve nazočne na Okruglom stolu i izrazio je zadovoljstvo obnovom stradaloga područja, rekavši kako je lokalna samouprava i uprava učinila sve da se u vrijeme poplave ne bi dogodila još veća tragedija, a svoj doprinos dala je i u obnovi. Izrazio je i nadu kako će država i dalje biti aktivna u pomoći stradalom dijelu županjske Posavine koje, kakao je rekao, sve više napuštaju mladi zbog nedostatka zaposlenja.
Ministar graditeljstva i prostornog uređenja Lovro Kuščević ustvrdio je da je obnova kuća bila jedna od najskupljih obnova u Hrvatskoj. Rekao je da je vlada Zorana Milanovića odradila dobar posao, ali da se uvijek može i bolje, te da će ova Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo, kojem je na čelu, nastaviti s aktivnostima kako bi stradala područja bila kvalitetno i u cijelosti obnovljena.
Prema službenim podacima ministarstva ukupno je dovršeno 1078 stambenih građevina, za dovršiti je preostalo još 11 te stotinjak pomoćnih građevina, od čega ih je 44 u fazi izgradnje, a za ostale se provodi postupak pripreme dokumentacije. Uklonjeno je ukupno 478 oštećenih građevina, odnosno ruševina, s tim da se vlasnici kuća, a koji to do sada nisu zatražili, mogu obratiti izravno ministarstvu i zatražiti uklanjanje svoje urušene ili ruševne građevine.
– Građanima koji su sami išli u obnovu nešto više od tisuću kuća Hrvatska je iz proračuna isplatila više od 60 milijuna kuna. S druge strane je država, preko Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja obnovila također više od tisuću kuća, za što je utrošeno više od pola milijarde kuna. Ministarstvo prometa i infrastrukture u obnovu infrastrukture na stradalom području uložilo je više od 70 milijuna kuna – kazao je Kuščević, i dodao da je na poplavljenom području, uključujući i pomoć Europe, ukupno uloženo više od 700 milijuna kuna. Ustvrdio je da posao nije gotov i da je za dovršetak obnove u proračunu Ministarstvu graditeljstva planirano oko 90 milijuna kuna, a u Ministarstvu prometa oko 30 milijuna kuna.
Na poplavljenom području, prema ministrovim riječima, za obnoviti je ostalo još 11 objekata koji će biti završeni u sljedećih mjesec dana.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao je da je savski nasip cijelom svojom dužinom saniran, u što je uloženo 115 milijuna kuna, a razina sigurnosti je podignuta na zadovoljavajuću razinu. U pripremi je projekt koji će nasip dodatno ojačati.