U velikoj vijećnici Vukovarsko-srijemske županije, u Vukovaru, održan je sastanak Županijskog tima Vukovarsko-srijemske županije za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, a povodom obilježavanja Nacionalnog  dana  borbe protiv nasilja nad ženama

Od 2004. godine, 22. rujna u Republici Hrvatskoj obilježava se Nacionalni  dan  borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine.

Osnovni cilj Nacionalnog dana jeste senzibiliziranje društva na problematiku nasilja nad ženama te slanje jasne poruke kako se nasilje ni u kakvom obliku ne tolerira. Od inauguracije Nacionalnog dana donesen je zakonodavni okvir koji potiče društvo i institucije na intenzivno bavljenje ovim problemom te na njihovu međusobnu suradnju i aktivnost. Osim toga nužno je osigurati dostupnost informacija o mogućnostima zaštite, pomoći i podrške osobama koje doživljavaju takav oblik nasilja.

U Hrvatskoj se nasilje nad ženama najčešće događa u obiteljskoj zajednici, koja bi trebala biti najsigurnije okruženje. Većina žrtava obiteljskog nasilja su osobe ženskog spola. Počinitelj obiteljskog nasilja najčešće je bračni ili izvanbračni suprug ili bivši suprug (partner) žrtve.

Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama za cilj ima osvijestiti i senzibilizirati društvo na problematiku nasilja nad ženama te poslati poruku o nultoj toleranciji prema svim oblicima nasilja nad ženama. Riječ je o društvenom problemu o kojemu je potrebno otvoreno i javno govoriti na svim razinama vlasti, a koje je nužno potaknuti na međusobnu suradnju u suzbijanju i odgovarajućem sankcioniranju nasilja.

Nacionalni dan obilježava se tradicionalno polaganjem vijenca i paljenjem svijeća na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, mjestu gdje se zbilo ubojstvo triju žena i pokušaj ubojstva još jedne žene. U drugim gradovima ovaj se dan obilježava mimohodom i dugim prigodnim programom. Danas smo se sastali kako bismo se prisjetili ovog nemilog događaja i svih žrtava obiteljskog nasilja s porukama:

1. Uskladimo zakone i ostale pravne akte s Konvencijom Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, jer ne želimo deklaratornu, već stvarnu i konkretnuzaštitu žrtava

2. Prestanimo kažnjavati nasilnike s uvjetnim zakonskim kaznama, jer minimaliziranjem počinjenih djela ne šaljemo poruku nulte tolerancije na nasilje

3. Ključ borbe protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji leži u ranom stručnom i preventivnom rada s obiteljima u problemima i počiniteljima nasilja te sveobuhvatna edukacija o rodno utemeljenom nasilju i nenasilnim metodama rješavanja sukoba na svim društvenim razinama.

Županijski tim Vukovarsko-srijemske županije za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.