Nakon tromjesečne opsade Jugoslavenske narodne armije, na današnji dan 1991. godine mještani Iloka kao i mještani okolnih mjesta koji su utočište pronašli u Iloku, bili su primorani napustiti svoje domove i krenuti u nepoznato.
Prognanici su sa sobom ponijeli garderobu i drage uspomene koje uspjeli staviti u samo nekoliko vrećica. Uz nazočnost Europske zajednice predstavnicima JNA predano je 250 pušaka, 5 minobacača, a 65 policajaca MUP-a zadržalo je svoje naoružanje i pratilo kolonu. Mnogi su iz kolone izdvajani i odvođeni u logore u kojima su bili mučeni. Procesom Mirne reintegracije Podunavlja, stanovnicima je nakon dugogodišnjeg progonstva bio omogućen povratak u svoje domove.
Ove godine obilježava se 29. obljetnica progonstva koju su mještani obilježili prigodnim svečanim programom. Kao i svake godine obilježavanje je započelo kolonom sjećanja koja je formirana ispred zgrade grada Iloka te je krenula prema spomeniku palim braniteljima i građanima Iloka „Svjetlost dolazi“. Podno spomenika paljenjem svijeća, polaganjem vijenaca i molitvom odana je počast za sve poginule, nestale i umrle branitelje, članove njihovih obitelji i civile.
Uz brojna izaslanstva ispred Vukovarsko-srijemske županije počast je odao savjetnik župana za branitelje Marinko Beljo koji je istaknuo: „Ilok je bio okružen sa tisućama neprijateljskih vojnika i svim mogućim vrstama naoružanja. Ono što je jako bitno za reći, što se ne smije zaboraviti, je to da se iz Iloka izašlo 17. listopada, a 18. listopada se spremao napad na Ilok. Ilok bi tada bio klaonica, bilo bi više žrtava nego u Vukovaru i Srebrenici jer su u njemu bili mještani iz svih okolnih sela.“
Na kraju svečanog programa u crkvi sv. Ivana Kapistrana u Iloku održala se misa zahvalnica za sretan povratak mještana Iloka svojim domovima.