Tijekom putovanja regijom Dunav-Sava, Vukovarsko-srijemsku županiju i Grad Vukovar posjetilo je njemačko izaslanstvo predvođeno gradonačelnicima gradova Ulma i Novog Ulma, Martinom Ansbacher i Katrin Albsteiger.

Posjet je otpočeo polaganjem vijenca i svijeća na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskoga rata u Vukovaru, koje su zajednički položili predstavnici njemačkog izaslanstva, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Franjo Orešković i vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.

„Pomogli smo u obnovi grada Vukovara kao i u poplavi 2014. godine. I dalje se nadamo prijateljskoj suradnji koja je dosad bila odlična. Poruka za kraj je prijateljstvo i mir“,

rekao je gradonačelnik Ulma Martin Ansbacher.

„Ovom posjetom nastojimo izgraditi još jače prijateljstvo i izraziti suosjećanje zbog onoga što je ovaj grad proživio. Nadam se da susjedi više nikada neće pucati jedno na drugo, nego da će imati više suosjećanje jedni za druge. Ovaj vijenac je primjer našeg suosjećanja“,

izjavila je gradonačelnica Novog Ulma Katrin Albsteiger.

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana izrazio je zahvalu njemačkom izaslanstvu na dolasku u najistočniju županiju.

„Imali smo dosad jako puno susreta, gospodarskih foruma, raznih kulturnih manifestacije i slično. Oni su naši poslovni partneri uz koje učimo rasti i razvijati se, kako bi bili još bolji i kvalitetniji. Da smo na pravome putu govori nedavno dobivena nagrada, odnosno najpoznatiji svjetski certifikat u održivom turizmu za Srijem i Slavoniju. Svjesni smo da još puno moramo naučiti ali uz ovakve prijatelje i partnere vjerujem da smo na pravom putu“,

istaknuo je zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Franjo Orešković.

Grad Ulm je višegodišnji partner grada Vukovara, a najponosniji smo na rijeku Dunav koja nas spaja i na kojoj trebamo bazirati svoj gospodarski, društveni, turistički i svaki drugi razvoj, podsjetio je vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.

„Raduje me opstajanje dugogodišnje suradnje, koja raste i razvija se, posebice u kontekstu nestabilnosti koje se događaju na globalnoj razini. U interesu nam je na razini Europe razvijati međusobnu suradnju, razmjenu misli, ljudi, ideja i roba, svega onoga što Europska unija treba predstavljati i težiti zajedničkom odgovoru na globalne izazove. Trebamo aktivnosti doprinositi razvoju Europske zajednice i NATO saveza kako bi čuvali naše vrijednosti“,

rekao je vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.

U maloj vijećnici Palače Srijem u Vukovaru održan je i radni sastanak u okviru Dunavsko-savske suradnje, s ciljem jačanja institucionalne suradnje, promicanja održivog razvoja, gospodarske suradnje, kulturnih i obrazovnih inicijativa, razmjene iskustava te planiranje budućih zajedničkih projekata u okviru Dunavsko-savske suradnje, s posebnim naglaskom na jačanje transnacionalnih odnosa i regionalne povezanosti.

Razvoj gospodarstva, turizma i poljoprivrede bile su glavne teme radnog sastanka, kojemu su između ostalih nazočili predstavnici Grada Vukovara, Razvojne agencije Vukovarsko-srijemske županije, Centra kompetencija d.o.o. za istraživanje i razvoj, Tehnološkog parka Vinkovci, HGK Županijske komore Vukovar, Agro-klastera te Turističkih zajednica Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vukovara.

Podsjetimo, Dunavsko-savska regija okuplja regije uz rijeke Dunav i Savu s ciljem poticanja gospodarske, turističke i društvene povezanosti unutar Podunavske makroregije, a traje posljednjih 11 godina. Nastala je kao odgovor na potrebu za dubljom regionalnom suradnjom, razmjenom dobrih praksi i unaprjeđenjem prekogranične suradnje, posebice između Njemačke, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije.

Suradnja Dunav-Sava započela je na Međunarodnom dunavskom festivalu 2014. godine s partnerima iz Ulma, Novog Ulma, Vukovarsko-srijemske županije, Vukovara, Orašja i Parlamentarne skupštine AP Vojvodine. Prvi fokus je bio zaštita od poplava, upravljanje vodama i pročišćavanje voda.

Ključni promotor ove suradnje su gradovi Ulm, Novi Ulm i Dunavski ured Ulm/Novi Ulm. Dunavski ured Ulm/Novi Ulm djeluje kao poveznica između njemačkih partnera, posebno iz Baden-Württemberga i regija iz jugoistočne Europe. Gradovi Ulm i Novi Ulm dugi niz godina podupiru Međunarodni dunavski festival, jednu od središnjih manifestacija za jačanje međuregionalne suradnje.

S hrvatske strane, Vukovarsko-srijemska županija igra ključnu ulogu u suradnji s Ulmom, Baden-Württembergom i drugim regijama, sudjelujući u projektima turizma, gospodarstva, obrazovanja i inovacija.

Dodajmo još kako je u okviru posjete Vukovarskoj-srijemskoj županiji i Gradu Vukovaru, njemačko izaslanstvo posjetilo Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskog zajedništva i Gradski muzej Vukovar.