Podizanje razine stručnosti, znanja i kompetencija u upravi Vukovarsko-srijemske županije kontinuirana je aktivnost svih službenika i dužnosnika koji su dio iste. Posljednja u nizu edukacija kojom se potvrđuje prethodna teza ona je koju je organizirala Državna škola za javnu upravu, a koja bila koncipirana u program „Dobro upravljanje II“ koju je uspješno završio pročelnik Službe za poslove unutarnje revizije Igor Banovac kao jedini od 21 polaznika iz cijele Hrvatske koji je došao iz Vukovarsko-srijemske županije.
Državna škola za javnu upravu još je 2016. godine sredstvima iz programa Europske unije IPA 2012, a u sklopu projekta „Uspostava trening sustava za dobro upravljanje na lokalnoj i regionalnoj razini“ razvila program Dobro upravljanje za lokalne i regionalne lidere namijenjen županima, zamjenicima župana, gradonačelnicima, zamjenicima gradonačelnika i pročelnicima upravnih odjela u gradovima i županijama. Svrha je ovog programa, prvog takve vrste u Hrvatskoj, jačanje kompetencija vođenja, upravljanja i strateškog promišljanja temeljeno na načelima i vrijednostima dobrog upravljanja. U ovogodišnjoj (2019.) grupi 21 odabranih polaznika bio je i pročelnik Igor Banovac.
– Čovjek uči dok je živ; pogotovo ako želi biti još bolji u poslu koji radi ili dužnosti koju obnaša. 80 radnih sati i 2 sata poslovnog coachinga sad su iza mene u sklopu edukacije „Dobro upravljanjeII“. Bilo je ovo nezaboravno iskustvo i odlično putovanje sa 21 predobrih kolega iz cijele Hrvatske. Zahvalan sam na prilici koja mi je pružena odabirom u ovogodišnju grupu polaznika i na svemu dobrome što sam naučio kako u sklopu edukacije tako posebno i od drugih polaznika koji su najveća dodana vrijednost ovog programa.
Kvalitetna javna uprava jedan je od odlučujućih čimbenika za razvoj i dobrobit zemlje. Razina kvalitete javne uprave izravno utječe na ekonomsko okruženje, produktivnost, konkurentnost i rast. Kako bi javna uprava bila funkcionalan servis svojim korisnicima i stvarala poticajno socijalno i ekonomsko okruženje nije dovoljna samo odgovarajuća razina stručnosti zaposlenih u javnoj upravi, već i promjene u ponašanju i načinu obavljanja poslova te unaprjeđenje procesa donošenja i implementacije odluka koji uključuje sve relevantne dionike i počiva na principima dobrog upravljanja.
Dobro upravljanje obuhvaća niz međusobno povezanih procesa i aktivnosti čije zajedničko djelovanje omogućava učinkovitiji rad javne uprave, bolje javne politike i usluge prilagođene potrebama građana i ostalih dionika u društvu. Ključni proces dobrog upravljanja je donošenje odluka korištenjem svrsishodnih i odgovarajućih postupaka, a glavna načela dobrog upravljanja su odgovornost, transparentnost, vladavina prava, inkluzivnost i pravičnost, učinkovito i pravodobno reagiranje na potrebe korisnika te participativnost.