Naziv projekta: Izrada projektno-tehničke dokumentacije Panonskog centra za primjenu digitalnih tehnologija
Nositelj projekta: Vukovarsko-srijemska županija
Partner na projektu: Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci
Stručna pomoć pri provedbi projekta: Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije
Upravljačko tijelo: Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije
Posredničko tijelo: Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije
Ukupna vrijednost projekta: 77.005,11 EUR
Iznos EU sufinanciranja: 65.454,34 EUR
Razdoblje provedbe: 1.3.2020. – 1.3.2022.
O projektu:
Cilj projekta je izrada projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju Panonskog centra za primjenu digitalnih tehnologija u poljoprivrednom, šumarskom, vodno-gospodarskom, komunalnom sektoru i sektoru očuvanja okoliša, što će doprinijeti stvaranju preduvjeta za izgradnju Centra prepoznatih potreba koje predstavljaju bitan faktor za rješavanje problema jačanja konkurentnosti na domaćem i međunarodnom tržištu i stabilnosti poljoprivredne proizvodnje u Vukovarsko-srijemskoj županiji, ali i drugih susjednih županija.
U 2022. godini završena je izrada projektno-tehničke dokumentacije te je ishođena građevinska dozvola. Projekt je jedan od strateških projekata Vukovarsko-srijemske županije za razdoblje od 2021.-2027. godine za koji se pokušava pronaći financiranje. Istraživačka infrastruktura služit će za provedbu istraživačko-razvojnih projekata u poljima poljoprivrede, šumarstva, vodno-komunalnog gospodarstva, zaštite okoliša, hortikulture i biotehnologije od strane znanstvenih institucija baziranih na specifičnostima kraja, okolišne, krajobrazne i društvene uloge te same poljoprivredne proizvodnje u kojemu se Panonski centar za primjenu digitalnih tehnologija nalazi.
Neovisna istraživanja te transfer stečenih znanja biti će temeljeni na poljoprivrednim i prehrambenim granama zastupljenim na području Vukovarsko-srijemske županije, ali i drugih susjednih županija koje će moći sudjelovati u radu i razvoju Centra na njima prioritetnim područjima interesa. Naglasak će biti na istraživanjima koja se odnose na implementaciju novih tehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji, šumarstva, vodno-komunalnog gospodarstva, zaštite okoliša, te biotehnološkom sektoru, s ciljem doprinosa razvoju same proizvodnje i povećanja konkurentnosti i održivosti poljoprivrednih proizvođača u budućem periodu. Fokus će biti na istraživanju u području poljoprivredne tehnike i tehnologije proizvodnje voća i povrća, ratarskih kultura i industrijskog bilja, šumarstva, brzorastućih drvenastih kultura te vinogradarstva, uz uključenje znanstveno-istraživačkih radova u vodno-komunalnog sektora i sektora zaštite okoliša, koji su usko povezani. Istraživanja koja će se provoditi biti će neovisna, rezultati istih bit će dostupni svima kroz neisključivo i nediskriminacijsko širenje rezultata istraživanja. Istraživačka infrastruktura biti će javno dostupna svim znanstvenim organizacijama koji će se voditi načelom da rezultati istraživanja budu javno dostupni krajnjim korisnicima. Istraživačka infrastruktura Centra koristit će se za javno obrazovanje organizirano u okviru nacionalnog obrazovnog sustava.
Konstrukcija zgrade Centra mora biti u skladu sa njegovom funkcijom i skladu sa sektorima u kojima će se izvoditi znanstveno-istraživački i razvojni projekti, također izuzetno je bitno da sama konstrukcija zgrade i energetska učinkovitost bude na najvišem energetskom nivou u skladu sa prostorom u koji će biti smještena. Za pravilno funkcioniranje Centra potrebno je da u sklopu istog, za potrebe znanstveno-istraživačkih i razvojnih projekata, na raspolaganju bude minimalno 5 ha poljoprivrednog zemljišta na kojem će se obavljati navedene aktivnosti, ali i provoditi priprema i istraživanje u dijelu popravka tla korištenjem modernih tehnoloških postupaka (nivelacija, odvodnja, navodnjavanje, kondicioniranje, popravak fizike i kemije tla, …). Poljoprivredne površine moraju biti u neposrednoj, tj. nedjeljiva cjelina sa zgradom Centra, kako bi se znanstveno-istraživački i razvojni projekti mogli pravilno, ekonomično i efikasno provoditi.
Sama koncepcija razmještaja prostorija u zgradi Centra mora omogućiti smještaj moderne opreme u skladišno-mehaničkom prostoru sa energetskim dijelom (kotlovnica), upravni dio te edukativni dio u kojem će se moći prezentirati provedena istraživanja, sve u skladu sa zakonodavstvenim propisima za objekte ovakve namjene. Prijedlog jest da zgrada centra bude napravljena u dvije etaže, gdje će u prizemlju biti smješten dio za spremanje, skladištenje i servis mehanizacije i opreme, na prvom katu se nalazi upravno-edukacijski dio, te sa ravnim krovom na kojem će biti moguć smještaj specijalne opreme (bazne stanice, antene, routeri, kamere, …) ali i omogućiti slijetanje i polijetanje bespilotnih letjelica koje će se koristiti u provedbi istraživanja i prikupljanja podataka. Uz navedenu zgradu Centra, za potrebe provođenja znanstveno-istraživačkih i razvojnih projekata u sektoru povrćarstva potrebno je izgraditi 4 plastenika po 1.000 m2 za provođenje istraživanja korištenja modernih robotskih sustava za zaštićene prostore.
Krajnji korisnici: poljoprivredni proizvođači s područja VSŽ, a i šire.
Procijenjeni iznos izgradnje i opremanja je 6.728.097,76 EUR.
Projekt je sufinanciran sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj