Župan Božo Galić je danas u Palači Srijem primio ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Olega Butkovića i ministra graditeljstva i prostornog uređenja Lovru Kuščevića. Na radnom sastanku, održanom u maloj županijskoj vijećnici, razgovarali su o infrastrukturnim projektima u cestovnom i željezničkom prometu te višenamjenskom kanalu Dunav – Sava.

Sastanku su nazočili suradnici ministara Butkovića i Kuščevića zatim saborski zastupnici i gradonačelnici s područja Vukovarsko-srijemske županije, predsjednica Uprave HŽ – Infrastruktura Renata Suša, predstavnik Hrvatskih cesta Nenad Čer, zamjenik župana Željko Cirba, direktorica Agencije za razvoj VSŽ „HRAST“ Gabrijela Žalac i zamjenik direktorice Ilija Cota, ravnatelj Županijske uprave za ceste Željko Galić, predstavnici Luke Vukovar, Lučke uprave Vukovar i Lučke kapetanije Vukovar Tomislav Mihaljević, Božana Matoš i Tomislav Barović, kao i Agencije za vodne putove Vukovar Zrinko Zvocak.

Tom prigodom župan Galić je istaknuo zadovoljstvo današnjim razgovorima i početkom realizacije važnih projekata koji su značajni za našu županiju. Jedna od tih projekata je i obnova pruge Vinkovci – Zagreb kako bi se moglo putovati kao nekada 2,5 sata a ne kao danas čak 4 sata. Istaknuo je kako je za grad Vukovar važna cesta kojom će biti  povezan s autocestom Zagreb-Lipovac. Isto tako naglasio je koliko je važan projekt kanala Dunav – Sava, od Vukovara do Šamca, u dužini 61 kilometar koji je od velikog značaja za razvoj riječnog i kombiniranog prometa, poljoprivrede i vodnog gospodarstva. Izgradnja tog kanala bila bi prvi kvalitetan korak u stvaranju prometnog koridora Podunavlje – Jadran, koji bi uz plovnu magistralu Europe (Rajna – Majna – Dunav) bio najpovoljniji kombinirani put od Jadrana do srednje Europe, kao i veza Hrvatske rijekom Dunavom do crnomorskih luka.

Ministar Butković izjavio je kako će se ove godine ići u realizaciju infrastrukturnih projekata u našoj županiji. Priprema se dokumentacija za početak gradnje višenamjenskog kanala Dunav –Sava, u dužini 61 kilometar a koji je procijenjen na više od 850 mil.eura, i Hrvatska ga ne može sama izgraditi pa će biti potrebno osigurati sredstva iz EU fondova.

Važan projekt je i nastavak izgradnje vinkovačke obilaznice, njezinog istočnog dijela prema Mirkovcima, u dužini od 6 km, te spajanje na cestu Vinkovci – Nuštar, na što je  vinkovački gradonačelnik Mladen Karlić rekao kako će se njezinom izgradnjom konačno steći uvjeti za premještanje teretnog prometa koji više neće ići kroz grad, a naročito neće ići pokraj vinkovačke bolnice.

Razgovaralo se o dijelu Šokačke magistrale kojom se na najkraći način povezuje Vukovar s  autocestom, te bi se završetkom dijela ceste između Slakovaca i Otoka, u dužini od 8,5 km, konačno završila Šokačka magistrala i Vukovar bi imao 15 km kraći put prema autocesti.

Bilo je riječi i o željezničkom koridoru X. koji je pao u drugi plan zbog nizinske pruge, a ove godine ide projekt modernizacije i elektrifikacije pruge Vinkovci – Vukovar, kojom bi se sadašnja brzina od 50 km/h povećala na 120 km/h a projekt je vrijedan 55 mil.eura. Biti će objavljen natječaj i počinju radovi s izradom dokumentacije kako bi se taj dio pruge spojio s glavnim gradom, jer činjenica je da taj dio koridora X. Hrvatskoj prevažan i ići će se velikom brzinom u realizaciju.

Ministar Kuščević je na sastanku najavio kako će njegovo ministarstvo biti potpora svim najavljenim infrastrukturnim projektima u Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Nakon sastanka ministri su, u pratnji domaćina, obišli Luku Vukovar, koja je 2015.godinu završila s 23% većim pretovarom nego godinu prije, a potom su posjetili Drenovce, gdje su u Općinskoj narodnoj knjižnici održali sastanak s načelnicima općina koje su bile poplavljene, Drenovci, Vrbanja i Gunja – Jakšom Šestićem, Ivicom Sepom i Hrvojem Lucićem, koji su ih upoznali s problematikom obnove i nastavka života na tome području.

U Županji je u zgradi Ispostave Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša održan sastanak s ministrom Kuščevićem, i njegovim suradnicima, na kojem su zamjenici župana Željko Cirba i Zdravko Kelić i pročelnica UO za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša VSŽ Silvana Tvrz, govorili o postupku legalizacije, ubrzanju postupka izdavanja dozvola za gradnju, funkcioniranju sustava e-dozvola te o drugim pitanjima koja su u domeni Ministarstva. Kada je riječ o prostornom planu, rečeno je kako je on stavljen kao strateška točka u Strategiji VSŽ. Ministar Kuščević je istaknuo kako će ministarstvo pružiti maksimalnu potporu tom važnom dokumentu. U postupku legalizacije zaprimljeno je oko 800.000 zahtjeva, a riješeno je preko 400.000. Ministar Kuščević je naveo kako je cilj do kraja ove godine sve pristigle predmete obraditi i riješiti.