U seoskoj prijestolnici Vukovarsko-srijemske županije za 2017.godinu, u Svinjarevcima,  djelatnici lokalnih jedinica u sektoru lovstva, koji su stigli iz cijele Hrvatske, nastavili su svoj boravak stručnim skupom pod nazivom “Unaprjeđenje i razvoj lovstva na području Republike Hrvatske”, u organizaciji Vukovarsko-srijemske županije i Ministarstva poljoprivrede.

Pozdravne riječi svim sudionicima uputio je župan Božo Galić, uz načelnika Općine Bogdanovci Jurja Mihajlovića, a skupu je nazočio i pomoćnik ministra poljoprivrede Ivica Francetić.

Zamjenik pročelnika za gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije Tomislav Opačak na stručnom skupu istakno je: – “Pitanja je puno, i vise u zraku, počevši od povlačenje sredstava iz europskog fonda za razvoj lovstva kao gospodarske djelatnosti, jer sve do danas u cijeloj Hrvatskoj lovstvo se smatra kao hobi djelatnost, i to ćemo nastojati riješiti na ovome skupu”.

Naglasak je kako treba osnažiti lovstvo jer ima perspektivu, organizirati i druge aktivnosti osim klasičnog lova, a postoji  niz aktivnosti koje imaju prilike biti financirane iz EU fonda. Istaknuo je kako je čitava Hrvatska podijeljena na ukupno 1065 lovišta, s tim da su izuzeta naselja i nacionalni parkovi.

Uz to, krajnje je vrijeme i za rješavanje proceduralnih i drugih repova koji se vuku već duže vremena u sektoru lovstva. Naime, lovačke udruge često bile suzdržane, odnosno njihove ambicije nažalost u proteklom vremenu nisu išle u skladu sa zakonom, dosta je toga izgrađeno što nije usklađeno u smislu prostorno-planske dokumentacije, a s druge strane uvijek su nedostatni novci u ovom našem kraju. Rat, poraće i tranzicija nisu dopustili da se ta stvar okonča do kraja, no sada je prilika koristiti sredstva iz Europskih fondova i to riješiti.

Istaknuto je kako je kriva predodžba  o lovstvu kao isključivo ubijanje životinja, ali zapravo lovci gospodare lovištima, brinu o divljači, prolaze tešku proceduru produljenja zakupa prava lova, i radi se ustvari o vrlo ozbiljnome poslu.  

Cilj je razviti lovni turizam, podići infrastrukturu za tu namjenu i omogućiti razvoj. Mjera 7.4.1. nudi sufinanciranje raznih objekata ali ne i lovačkih domova i radi se u ispravljanju te mjere kako bi se moglo povući sredstva za ulaganje u objekte koje koriste lovačka društva odnosno udruge.

Sudionici se nadaju kako će se neke stvari konačno promijeniti na bolje, a tome svoj doprinos daju i današnji prvi radni susret, koji je kao takav, na nacionalnoj razini s predstavnicima Ministarstva, održan nakon punih 10 godina.

Na kraju stručnog skupa doneseni su konkretni zaključci prema kojima će se postupati, a najvažnije je donošenje novog Zakona o lovstvu koji će biti prilagođen današnjem vremenu i olakšati rad prvenstveno udrugama, te olakšati povlačenje sredstava iz Europskih fondova i mjera Ruralnog razvoja.

Glavne teme bile su:

  1. Upoznavanje s prijedlogom novoga Zakona o lovstvu
  2. Zakonski okviri i mogućnosti korištenja sredstava naknade za koncesiju/lovozakupninu temeljem Zakona o lovstvu
  3. Utvrđivanje smjernice unaprijeđenja lovstva na državnoj i lokalnoj razini
  4. Mjere iz EU fondova koje je mogućekoristiti za razvoj i unaprjeđenje lovstva
  5. Nova Središnja lovna evidencija
  6. Obveze tijela JPRS prema Nacionalnoj infrastrukturi prostornih podataka i INSPIRE Direktivi
  7. Dosadašnja praksa i buduća suradnja Ministarstva i tijela JPRS na poslovima lovstva

Sudionici radnog dijela skupa su Božo Galić – župan Vukovarsko-srijemski, Ivica Francetić – pomoćnik ministra poljoprivrede, Domagoj Križaj – načelnik sektora lovstva, Dunja Đurinac – voditelj službe u sektoru lovstva, Andrija Matić – pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i infrastrukturu, Krunoslav Buhač – viši stručni suradnik za šumarstvo i lovstvo Vukovarsko-srijemske županije, Ante Špoljarić – vježbenik u Upravom odjelu za poljoprivredu i infrastrukturu Vukovarsko-srijemske županije, Miro Bradić – ovlašten za obavljanje poslova načelnika PU, Anita Sinjeri-Ibrišević – zamjenica župana Sisačko-moslavačke županije, Mario Modrić i Ivan Brzić i viši stručni savjetnici iz ministarstva poljoprivrede – sektor lovstva, te službenici zaduženi za obavljanje poslova lovstva iz sljedećih županija: Branko Grgić (Požeško-slavonska), Mato Varoščić (Brodsko-posavska), Predrag Mrmoš (Virovitičko-podravska), Snježana Babok Grgić (Koprivničko-križevačka), Marin Stanišić (Karlovačka), Ivanka Bišćan (Zagrebačka), Snježana Došen (Ličko-senjska), v.d. pročelnik Višnja Marasović i Radmila Perić (Šibensko-kninska), Olja Radulić (Zadarska), Ilija Pranjić (Osječko-baranjska), zamjenik pročelnika Tomislav Opačak i Josip Matas (Splitsko-dalmatinska), pročelnica Ljiljana Križanić i Marina Cerjak (Sisačko-moslavačka) te Blaženka Kulić (Primorsko-goranska).