Danas se u organizaciji Hrvatskog klastera konkurentnosti drvno-prerađivačkog sektora, održala edukacija o Važnosti biomase i ruralnog razvoja te jačanja konkurentnosti drvo-prerađivačkog sektora.Na konferenciji je sudjelovao Upravni odjel za prostorno uređenje gradnju i zaštitu okoliša, Odsjek za zaštitu okoliša i prirode.
Ispred odsjeka za zaštitu okoliša i prirode su sudjelovali zamjenica pročelnice Nataša Radojčić, i viši stručni suradnik za zaštitu okoliša Zlatko Gelemanović.
Međunarodna energetska konferencija već sedmu godinu zaredom ima za cilj promjenu javne percepcije o mogućnostima proizvodnje energije iz biomase.
Konferencija je održana u suorganizaciji sa Šumarskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu,REGEA-om tepod pokroviteljstvom Ministarstva zaštite okoliša i energetike.
Revidirana EU Direktiva obnovljivih izvora energije, objavljena u energetskom paketu tzv. čiste energije, sadrži mnogo novih prijedloga i mogućnosti, dok klimatski Sporazum iz Pariza predviđa smanjenje emisija CO2 od 40% do 2030. godine te potpuno napuštanje fosilnih goriva prije 2050.
Najavljeno uvođenje trošarina na proizvodnju energije iz biomase predstavlja eutanaziju svih ulagača u kogeneracijska postrojenja i pripadajuće proizvođače drvnog peleta, poruka je koja se čula na početku 7.međunarodne energetske konferencije o biomasi i OIE.
Nema retroaktivnih mjera,trošarine se uvode na fosilna goriva, to je politika Europske komisije, rekao je na otvaranju hrvatski eurozastupnik Davor Škrlec. Nužna je sinergija svih javnih politika, što u Hrvatskoj trenutno izostaje. Prema podacima EUROSTAT-a, Hrvatska je ispunila cilj od 20 % udjela energije iz OIE, no treba uzeti u obzir činjenicu da se to uglavnom odnosi na energiju iz vjetra. Može se dogoditi da Europska komisija pokrene postupak provjere kršenja propisa, i pitanje je kako se postaviti, istaknuo je Škrlec.
Predstavljen je i niz tehnoloških inovacija i najboljih europskih praksi u proizvodnji biomase i energije iz drva, uglavnom iz Austrije te iz Češke i Italije. U Hrvatskoj je još uvijek prisutan investicijski val u kogeneracijska postrojenja, a projektanti, investitori, bankari i tvrtke raspravljali su o isplativosti projekata. Regionalna energetska agencija SZ Hrvatske (REGEA) predstavila je projekt za uspostavu samoodrživih bioenergetskih naselja – BioVill, financiran iz fondova EU.
Na glavnoj panel raspravi zaključeno je kako će eutanazija tvrtki koje su ulagale desetine milijuna eura u proizvodnju električne energije ili proizvodnju ekološkog goriva drvnog peleta smanjiti zaposlenost u ruralnim područjima, što će nesumnjivo dinamizirati iseljavanje. Dinamiziranje iseljavanja progresivno smanjuje smisao ruralnih područja što, sa svoje strane, čini resurse na tim osjetljivim područjima jalovim resursima.
Hrvatska proizvodi 1% od ukupne svjetske biomase te je izrazito važno nastaviti sa dosadašnjim postignutim trendom i u budućnosti, kako bi u konačnici RH ispunila cilj sukladno Europskim direktivama u dijelu osiguravanja energije iz OIE.