U kuriji Brnjaković održani su Dani otvorenih vrata Iločkih zidina, a sve povodom završetka projekta rekonstrukcije iločkih zidina, zgrade Žitnice, Podrumareve kuće i franjevačkog samostana. Projekt je to vrijedan gotovo devet milijuna eura, od kojih 6,7 milijuna eura sufinancira Europska unija iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020.
Uz ciljeve projekta, prezentirana je i iznimna vrijednost i značenje zidina za razvoj kulturnog turizma Iloka, ali i cijele Vukovarsko-srijemske županije, a bila je to i prigoda da Iločani ponovno otkriju ljepotu povijesnog središta uz vodiče i kustose Muzeja grada Iloka.
Po svojoj vrijednosti i važnosti, iločke se zidine mogu usporediti sa stonskim i dubrovačkim. Obrambene kule, polukule, bastioni i spojni zidovi počeli su se graditi u 13. stoljeću, dok se dva stoljeća nakon šire prema zapadu. U prošlosti su se protezale u duljini od 1.600 metara, od kojih je danas sačuvano i obnavlja se nešto više od 850 metara.
Uz njihovu rekonstrukciju, obnavljaju se i zgrada Žitnice koja će dobiti prezentacijsku dvoranu, stalni galerijski postav, info centar i smještajne kapacitete, Podrumareva kuća posvećena bogatoj vinskoj kulturnoj baštini Iloka te tri krila franjevačkog samostana sv. Ivana Kapistrana.
„Vrijedan je ovo i zahtjevan projekt u koji je uključen velik broj ljudi, a izuzetno je važan za grad Ilok i cijelu Vukovarsko-srijemsku županiju. Često se u komunikaciji o krajevima Republike Hrvatske govori da je Ilok na kraju Hrvatske, a ono što svi mi koji smo se ovdje okupili želimo je da Ilok bude na početku Hrvatske, a to možemo biti samo ako se razvijamo brže u odnosu na druge. Mislim da to možemo, zaslužujemo i imamo mogućnosti“, rekao je ovom prigodom vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić.
Uz Grad Ilok, partneri na projektu su Iločki podrumi, Franjevački samostan i Turistička zajednica Vukovarsko-srijemske županije.