Uvodna konferencija međunarodnog projekta “DANUrB” – DANube Urban Brand, koji se financira iz Interreg Dunavskog transnacionalnog programa 2014-2020, održana je u Budimpešti od 15. do 17. veljače 2017. godine i okupila je više od 150 predstavnika iz 7 podunavskih zemalja. Vukovarsko-srijemsku županiju, kao jedinog partnera na projektu iz Republike Hrvatske, su predstavili Zrinka Čobanković i Hrvoje Radman.

“DANUrB” je međunarodni projekt, čiji je glavni cilj izgradnja regionalne mreže kroz turizam kako bi se osnažio dunavski kulturni identitet i solidarnost. Jedan od ciljeva je i kreiranje zajedničkog brenda kroz poticanje transnacionalnog kulturnog povezivanja između naselja duž Dunava i istraživanje neiskorištenog ili skrivenog kulturnog i društvenog blaga radi većeg ekonomske i kulturne koristi.  Cilj je i osnivanje opsežne prostorno-kulturne mreže, “Dunavske kulturne promenade” koja će povezivati sve gradove i općine duž Dunava, ujedinjujući ih u jedan turistički brend, nudeći tematske rute i razvoj mogućnosti koje mogu povećati broj posjetitelja i produžiti njihov boravak u tom području.

“DANUrB” teži otkrivanju nedovoljno iskorištenog kulturnog nasljeđa i resursa (industrijsko nasljeđe, nasljeđe komunističke prošlosti, utvrde, trgovački putevi, kulturna tradicija) u gradovima na Dunavu. Istraživanje bi trebalo označiti sve kulturne izvore i sve moguće tipologije izgrađenog okoliša tražeći mogućnosti njihove valorizacije.

Rezultati projekta, kao nova Strategija i pilot-projekti, obećavaju donijeti bolji pristup kulturnim dobrima za ljude koji već žive na tom području i veću ekonomsku korist temeljenu na povećanom interesu posjetitelja.

Svrha razvoja novih tura, kao rezultata, je više približiti nedovoljno istraženu kulturno nasljeđe manjih gradova uz Dunav, povećati njihovu atraktivnost i kompetitivnost prema većim, susjednim gradovima.

Kroz suradnju na projektu:

1) Prostorna, kulturna i istraživanja nasljeđa na terenu, koja će se provoditi kroz nekoliko međunarodnih radionica (istraživači, stručnjaci, studenti, lokalna zajednica) će dati konkretne podatke za lokacije;

2) “DANUrB strategija” će biti napisana kako bi definirala zajednički prostorno-kulturni strateški akcijski plan;

3) Dunavska kulturna promenada će postati platforma za kulturnu mrežu i zajednički urbani razvoj;

4) Mobilna aplikacija “Pocket guide” će povezati sve kulturne podatke u specijalne ture koje će moći koristiti svaki turist na svijetu, jednostavno i besplatno na svom mobilnom telefonu.

5) Pilot-aktivnosti sa izložbama, festivalima, okruglim stolovima i instalacijama će se održati u gradovima uz Dunav kako bi se pokazala i testirala praktična povezanost dunavskih gradova i općina i implementirali projektni rezultati.

Projekt “DANUrB” je razvio vodeći partner na projektu, Sveučilište tehnologije i ekonomije iz Budimpešte (BME), jedno od vodećih znanstvenih ustanova u Mađarskoj i u Europi. Još 7 sveučilišta, 6 naconalnih instituta i nevladinih organizacija, 8 turističkih poduzetnika i organizacija, 18 regionalnih i lokalnih samouprava (među njima i Vukovarsko-srijemska županija) iz 7 država rade zajedno kako bi uvećali razvoj Dunava, kao jake i održive turističke i kulturne destinacije.  Ukupna vrijednost projekta, koji će trajati 30 mjeseci, je 2,7 milijuna eura.