U velikoj županijskoj vijećnici u Vukovaru održana je 2. redovna sjednica Koordinacije za ljudska prava Vukovarsko-srijemske županije na kojoj je, između ostalog, savjetnik pravobranitelja za osobe s invaliditetom Područni ured Osijek Mario Burek predstavio primjere dobre prakse, nabrojao probleme te izložio preporuke za donositelje odluka.
„Na inicijativu Vukovarsko-srijemske županije došli smo kako bismo predstavnicima jedinica lokalne i regionalne samouprave, ustanova i organizacija civilnog društva ukazali koji su to izazovi i problemi s kojima se osobe s invaliditetom na ovom području suočavaju, zbog čega se najčešće obraćaju pravobranitelju za osobe s invaliditetom i kako bi na temelju naših iskustava iznijeli prijedloge i preporuke o tome što svatko od nas u svojoj sredini može napraviti kako bi te probleme svladali“, objasnio je Mario Burek istaknuvši kako su problemi brojni, a najčešći su ostvarivanje prava u pojedinim sustavima te diskriminacija prilikom zapošljavanja. Na današnjoj sjednici naglasak je stavljen na područje u kojemu općine, gradovi i županije mogu najviše napraviti, a to su pristupačnost i mobilnost.
Vukovarsko-srijemska županija broji oko 24 tisuće osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, a upravo Međunarodni dan osoba s invaliditetom koji se obilježava 3. prosinca bio je povod sazivanja današnje sjednice. „Iz brojnih razloga koji opterećuju osobe s invaliditetom na području naše županije odlučili smo zakazati ovu sjednicu Koordinacije upravo s tematikom koja se odnosi na tu grupu stanovnika. Činjenica je da imaju brojne probleme i potrebe, a naša je dužnost kao jedinice regionalne samouprave, ali i dužnost općina i gradova na području županije, saslušati koje su to potrebe i izazovi s kojima se susreću te vidjeti na koji način zajednički možemo pronaći rješenja kako bi im olakšali svakodnevni život te pomogli da se u potpunosti integriraju u sva područja društvenog života zajednice u kojoj žive“, istaknuo je zamjenik župana i predsjednik Koordinacije Srđan Jeremić dodavši kako Županija na brojne načine pomaže osobama s invaliditetom. Svake godine raspisuje javni poziv usmjeren na pomoć udrugama, institucijama i organizacijama koje rade s osobama s invaliditetom te im pruža značajnu financijsku potporu. „Rekao bih da je u ovoj godini Županija napravila jedan veliki iskorak po pitanju ove tematike. U ožujku je osnovala županijski Centar za pružanje usluga u zajednici i u potpunosti financira njegove aktivnosti. Za samo nekoliko mjeseci ispunili smo kapacitete Centra i moramo razmišljati o njegovom proširenju“, napomenuo je Jeremić zaključivši kako su upravo zbog toga na sjednicu pozvali i udruge s područja županije koje rade s ovom kategorijom stanovništva, kako bi iz prve ruke čuli koje su njihove potrebe i na koji im način značajnije mogu pomoći u budućnosti.