Prekogranični projekt „DR SHARE“ (Disaster Reduction, Standardized Hazard Analysis and Risk Evaluation/Smanjenje katastrofa, standardizirana analiza opasnosti i procjena rizika), koji je započeo 1. siječnja 2016. go­dine s trajanjem od 18 mjeseci, došao je do svoje završnice.

Završne konfer­encije projekta održavaju se u tri partnerske države, te je danas u Novom Sadu održana druga po redu završna konferencija na kojoj su nazočili predstavnici nositelja projekta i svih partnera u projektu te certificirani korisnici IT alata, programske aplik­acije nastale u okviru projekta DR SHARE.

U ime nositelja projekta, Vukovar­sko -srijemske županije kao i u svoje osobno ime pozdravio je Igor Banovac, v.d. pročelnika Službe za poslove unutarnje revizije izrazivši veliko zadovoljstvo uspješno okončanim projektom kroz koji je značajno unaprjeđena djelot­vornost sustava civilne zaštite na obuhvaćenom području, te je čestitao partnerskim organizacijama na uspješnoj provedbi spomenutog projekta.  U nastavku o provedbi projekta DR SHARE gov­orili su Zrinka Čobanković, voditel­jica projekta DR SHARE.

Programsku aplikaciju (IT alat), kao okosnicu projekta DR SHARE pred­stavili su Tatjana Pinhak, direktorica strategije i razvoja poslovanja Infosis­tema iz Zagreba te Pavo Medved, van­jski ekspert na projektu DR SHARE.

Projekt DR SHARE financiran je sredstvima Europske komisije iz Me­hanizma za civilnu zaštitu. Ukupna vrijednost projekta je 281.222 eura, u čemu Europska komisija participira gotovo 75%. U projekt je uključeno šest čimbenika. Vukovarsko-srijem­ska županija kao nositelj projekta, te partneri iz Hrvatske Agencija za razvoj VSŽ “Hrast” i Državna up­rava za zaštitu i spašavanje, partner iz BiH Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Županije Posavske i partneri iz Srbije: Pokra­jinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu AP Vojvodine i Fond “Ev­ropski poslovi” AP Vojvodine. Pro­gramska aplikacija pomoći će da se kroz brzu komunikaciju na vrijeme i adekvatno reagira na katastrofu po­sezanjem za maksimalnom snagom na određenom prostoru u slučaju po­trebe. Uz izradu programske aplikacije, koju je osmislila tvrtka Infosistem iz Zagreba, usklađen je i rječnik termina i simbola za upravljanje rizicima, a za unos ili iznos podataka iz aplikacije educira­na su ukupno 84 korisnika iz sustava civilne zaštite na lokalnoj razini.