Prekogranični projekt „DR SHARE“ (Disaster Reduction, Standardized Hazard Analysis and Risk Evaluation/Smanjenje katastrofa, standardizirana analiza opasnosti i procjena rizika), koji je započeo 1. siječnja 2016. godine s trajanjem od 18 mjeseci, došao je do svoje završnice.
Završne konferencije projekta održavaju se u tri partnerske države, te je danas u Novom Sadu održana druga po redu završna konferencija na kojoj su nazočili predstavnici nositelja projekta i svih partnera u projektu te certificirani korisnici IT alata, programske aplikacije nastale u okviru projekta DR SHARE.
U ime nositelja projekta, Vukovarsko -srijemske županije kao i u svoje osobno ime pozdravio je Igor Banovac, v.d. pročelnika Službe za poslove unutarnje revizije izrazivši veliko zadovoljstvo uspješno okončanim projektom kroz koji je značajno unaprjeđena djelotvornost sustava civilne zaštite na obuhvaćenom području, te je čestitao partnerskim organizacijama na uspješnoj provedbi spomenutog projekta. U nastavku o provedbi projekta DR SHARE govorili su Zrinka Čobanković, voditeljica projekta DR SHARE.
Programsku aplikaciju (IT alat), kao okosnicu projekta DR SHARE predstavili su Tatjana Pinhak, direktorica strategije i razvoja poslovanja Infosistema iz Zagreba te Pavo Medved, vanjski ekspert na projektu DR SHARE.
Projekt DR SHARE financiran je sredstvima Europske komisije iz Mehanizma za civilnu zaštitu. Ukupna vrijednost projekta je 281.222 eura, u čemu Europska komisija participira gotovo 75%. U projekt je uključeno šest čimbenika. Vukovarsko-srijemska županija kao nositelj projekta, te partneri iz Hrvatske Agencija za razvoj VSŽ “Hrast” i Državna uprava za zaštitu i spašavanje, partner iz BiH Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Županije Posavske i partneri iz Srbije: Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu AP Vojvodine i Fond “Evropski poslovi” AP Vojvodine. Programska aplikacija pomoći će da se kroz brzu komunikaciju na vrijeme i adekvatno reagira na katastrofu posezanjem za maksimalnom snagom na određenom prostoru u slučaju potrebe. Uz izradu programske aplikacije, koju je osmislila tvrtka Infosistem iz Zagreba, usklađen je i rječnik termina i simbola za upravljanje rizicima, a za unos ili iznos podataka iz aplikacije educirana su ukupno 84 korisnika iz sustava civilne zaštite na lokalnoj razini.