Danas je u organizaciji udruga Hrvatska žena Otok i B.a.B.e. te Policijske postaje Otok održana javna tribina na temu „Nasilje nad ženama i u obitelji“ u prostorijama Doma kulture u Otoku.  

Psihologinja B.a.B.e., Sigurne kuće Vukovarsko-srijemske županije, Sandra Brkljač, govorila je o prirodi zlostavljačkog odnosa, obilježjima žrtve i zlostavljača, razlozima dugotrajnog ostanka u nasilnom odnosu (zbog čega žrtve često nailaze na nerazumijevanje i osudu okoline), kako bi se senzibilizirala javnost te naglasila važnost potpore društvene zajednice žrtvama obiteljskog nasilja kako bi što lakše progovorile o nasilju koje doživljavaju i potražile pomoć.

Jedan od mogućih načina izlaska iz nasilne zajednice predstavila jeIvana Sučić, voditeljica B.a.B.e. Sigurne kuće Vukovarsko-srijemske županije. Sudionice je upoznala sa procedurom prijave obiteljskog nasilja nadležnoj policiji i centru za socijalnu skrb, kao i s pravom da zatraže smještaj u sklonište za žrtve obiteljskog nasilja. Kroz izlaganje je predstavila način funkcioniranja skloništa, koliko žrtve mogu boraviti ondje te na koji način se pruža pomoć i podrška korisnicama i njihovoj djeci.

Marina Čepo predstavila je zakone kojima se u RH regulira obiteljsko nasilje. Također, napravila je paralele između Međunarodnih, europskih i hrvatskih zakona te navela koje su novine uvedene u RH kako bi se oni uskladili i prilagodili stvarnim potrebama žrtava obiteljskog nasilja, odnosno kako bi se počinitelji adekvatno procesuirali. Naglašeno je da još uvijek ima puno prostora za unaprjeđenje zakona koji su trenutno na snazi.

Predstavnik Policijske postaje Otok, Pero Tenđera, iznio je svoja iskustva u radu na terenu, pri intervencijama u slučajevima obiteljskog nasilja. Objasnio je kako policija postupa, koje su metode procjene zatečenog stanja, rizika i opasnosti situacije, zatim, zaštite žrtve i postupanja s počiniteljem nasilja. Kao primjer dobre prakse, usmjerene na prevenciju nasilja (kako obiteljskog, tako i vršnjačkog), predstavnica PU Vukovarsko-srijemske, Mirna Marić, predstavila je višegodišnji projekt „Živim život bez nasilja“ kojim obuhvaćaju rad s djecom završnih razreda osnovne i srednje škole na području Vukovarsko-srijemske županije, kroz interaktivne radionice, predstave i sl., kojim djecu na njima prihvatljiv i atraktivan način upoznaju s raznim oblicima nasilnog ponašanja i nenasiljem kao jedinom prihvatljivom alternativom.

Javnu tribinu sa zanimanjem je pratila mnogobrojna publika, kao i otočki gradonačelnik Josip Šarić i ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije Kata Krešić, koja je ujedno došla kao predstavnica Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova