U organizaciji Centra za istraživanje, edukaciju i promicanje ravnopravnosti spolova ŽAR Vukovar, a uz pomoć i podršku  Povjerenstva za ravnopravnost spolova Vukovarsko-srijemske županije, danas je u Palači Srijem u Vukovaru održan  Okrugli stol na temu:  „Društveno poduzetništvo žena na području Vukovara.“

Cilj organizatora bio je okupiti i povezati dionike koji su provodili aktivnosti poticanja društvenoga poduzetništva i samozapošljavanja žena na području Vukovara i okolice, a koji imaju interes za provedbu takvih aktivnosti u budućnosti.

Društveno poduzetništvo odnosi se na određene oblike uspostave neke vrste poduzeća koja zapošljavaju određene skupine koje su u našim prilikama i uvjetima teže zapošljive. Među njima su i žene. Najčešće se osnivaju unutar udruga civilnoga društva no mogu imati i druge oblike.

Kao uvod u razgovor na okruglome stolu, kojemu su nazočili predstavnici nevladinih udruga iz Vukovara te članovi povjerenstva, predsjednica Upravnoga odbora Centra ŽAR Milena Babić, predstavila je rezultate svog istraživanja o aktivnostima koje su provedene na našem području sa ciljem osnaživanja žena za tržište rada kao  poticanja društvenog poduzetništva i samozapošljavanja žena.  Istraživanje je provedeno kao praktični dio programa obrazovanja za demokraciju i aktivno sudjelovanje građana pod nazivom Demo akademija.

„U Centru ŽAR proveli smo mini-istraživanje o tim aktivnostima i ono nam daje neke odgovore o tome što se po ovom pitanju društvenoga poduzetništva do sada radilo na našem području, koje su naučene lekcije, što je funkcioniralo a što nije. Na temelju tih saznanja želimo razgovarati o tome možemo li pokrenuti nekakve oblike društvenoga zapopšljavanja na području Vukovara s obzirom da se ono i najviše tiče najranjivijih skupina koje na drugačiji način teško zapošljavaju, a  posebice kada se radi o ženama, dugotrajno nezaposlenim ženama, ženama žrtvama obiteljskoga nasilja, ženama s invaliditetom, itd.“ –  istaknula je predsjednica Babić.

Istraživanje je pokazalo što se po pitanju društvenoga poduzetništva događa u na županijskoj razini, odnosno iznosi na vidjelo činjenicu da u Vukovarsko-srijemskoj županiji postoji samo jedno društveno poduzeće i to Buba bar u Vinkovcima koje zapošljava osobe s Down sindromom. Također pokazuje kako je u posljednjih  desetak godina na našem području provedeno nekoliko projekata usmjerenih na osnivanje društvenih poduzeća ili nekih drugih oblika samozapošljavanja teže zapošljivih skupina odnosno žena, no iz nekih razloga te aktivnosti nisu dale očekivane rezultate.

Na okruglom je stolu zaključeno kako društveno poduzetništvo predstavlja odličnu alternativu za zapošljavanje i samozapošljavanje ranjivih i teže zapošljivih skupina  među kojima su svakako i žene i kako bi svi dionici trebali zajednički raditi i poticati takve aktivnosti. Naznačena je i činjenica kako su dostupna  sredstva EU za takve projekte.

Zamjenik župana vukovarsko-srijemskog i predsjednik Povjerenstva Đorđe Ćurčić  naglasio je kako ovo tijelo podržava i animira sve vrste aktivnosti koje doprinose ostvarenju pune ravnopravnosti spolova, pogotovo u ekonomskom sektoru.