Hrvatska danas obilježava 28 godina od međunarodnog priznanja koje je postupno uslijedilo kada su Republiku Hrvatsku 15. siječnja 1992. godine priznale tadašnje članice Europske unije, a na isti dan šest godina poslije završena je i mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja.
Kada je Hrvatska postala međunarodno priznata Domovinski rat je bio u tijeku, a gotovo trećina države bila je pod okupacijom tadašnje Jugoslavije.
Istoga datuma, 15. siječnja, ali 1998. godine završena je i mirna reintegracija kojom je u ustavno-pravni poredak Hrvatske vraćeno dotad okupirano područje istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema, poznato kao hrvatsko Podunavlje. Temeljni sporazum, poznat kao „Erdutski sporazum“ o istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Srijemu, koji je i omogućio mirnu reintegraciju tog dijela Hrvatske, potpisan je 12. studenoga 1995. označio je početak dvogodišnje prijelazne uprave Ujedinjenih naroda tijekom koje su mirnim putem u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske vraćeni preostali privremeno okupirani dijelovi Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije, što je omogućilo povratak prognanika i izbjeglica te obnovu tih područja.
Kao i svake godine, ovi značajni događaji u povijesti stvaranja Republike Hrvatske obilježeni su u Vukovaru, te je odana zahvala svima onima koji su svoje živote položili u temelje Lijepe naše, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru.
Vijenac je položilo izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije, predvođeno županom Božom Galićem, zajedno s gradonačelnicima i načelnicima, pročelnicima Upravnih odjela, predsjednikom i potpredsjednicima te vijećnicima Županijske skupštine, potom predstavnicima Policijske uprave Vukovarsko-srijemske županije koje je predvodio načelnik PU Vukovarsko-srijemske Fabijan Kapular, predstavnicima udruga proisteklih iz Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vukovara, članovima Savjeta za branitelje Vukovarsko-srijemske županije kao i gradonačelnicima i načelnicima nekada okupiranih područja naše županije.
Potom je vijenac položio izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane i načelnika Glavnog stožera oružanih snaga RH – zapovjednik Zapovjedništva gardijske oklopno mehanizirane brigade HV Vinkovci, brigadni general Mijo Validžić te izaslanstvo Grada Vukovara predvođeno zamjenicima gradonačelnika Marijanom Pavličekom i Ivanom Mujkić.
Molitvu je predvodio fra Matija Marijić.
Poslije polaganja vijenca i molitve, održan je svečani prijem u zgradi Vukovarsko-srijemske županije u Palači Srijem, te je prikazan dokumentarni film o događanjima tijekom međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i procesa mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja.
Tom prigodom župan Galić je pozdravio sve nazočne a posebno hrvatske branitelje ovdje prisutne kao roditelje i članove obitelji poginulih hrvatskih vitezova te je istaknuo: „Okupili smo se zajedno da na prigodan način obilježimo ovaj značajni dan i sjetimo se svih događaja na ovom području, od ratnih i prognaničkih dana do povratka na okupirana područja Vukovara i okolice te Srijemskog trokuta . Prisjetili smo se i riječi prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, koje smo čuli u dokumentarnom filmu koji je rekao: „…..Današnji dan - 15. siječnja 1992. - bit će zlatnim slovima uklesan u cijelu, četrnaeststoljetnu povijest hrvatskog naroda na ovome prostoru, za nas svetom tlu između Mure, Drave, Dunava i Jadrana. Nakon što je proglasila svoju samostalnost i suverenost i raskinula svoje državno-pravne veze s bivšom jugoslavenskom državnom zajednicom, Republika Hrvatska postigla je i međunarodno priznanje svoje neovisnosti… Župan je na kraju naveo: Naši sinovi, kćeri i očevi nisu uzalud ginuli za Domovinu, jer zahvaljujući njima Hrvatska je postala samostalna i neovisna a na nama je da ju čuvamo i brinemo o njoj.“
Prigodne riječi o navedenim događanjima uputili su prvi načelnik Općine Lovas Željko Cirba i tadašnji načelnik Policijske uprave Vukovarsko-srijemske u vrijeme mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja Stipo Rimac.