Prigodnim programom u svim muzejima Vukovarsko-srijemske županije, u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva, održana je 12. Noć muzeja.
Manifestacija je to kojom se nastoji percipirati muzeje kao baštinske ustanove, ustanove identiteta te kao nezaobilazne dionike u održivom razvoju kulturnog turizma. Potiče na prepoznavanje muzeja kao institucija koje čine bogatstvo ljudskog izraza i kulturnu raznolikost dostupnu svim korisnicima i na svim medijima te na poticanje aktivnosti razvijanja znatiželje kao motiva za posjet muzeju, ali i prostora za zabavu i smisleno provođenje slobodnog vremena.
Tema koja je obilježila ovogodišnju Noć muzeja bila je „Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo“ te je potaknula izniman interes brojnih posjetitelja.
Muzej vučedolske kulture je prezentiran kroz bogati program, a čemu je svjedočio i veliki broj posjetitelja. U sklopu ovogodišnje teme Noći muzeja, stalni muzejski postav je izložio arheološke predmete koji su prije 5000 godina u vučedolskoj kulturi služili kao instrumenti: zvečke, diple (gajde) i žlaborače. Održana je pedagoška radionica za djecu gdje su djeca izrađivala instrumente (šuškalice). Moglo se nazočiti i predavanjima na teme: „Utjecaj glazbe na čovjeka kroz povijest“ i „Arhaična glazbala od trske“.
Županjci su obilježili Noć muzeja u Zavičajnom muzeju Stjepana Grubera. Otvorenjem izložbe mogli su se pogledati isječci iz tri izložbe o županjskim glazbenim velikanima Srećku Albiniju, Mladenu Pozajiću i Meliti Lorković. Program su uveličali nastupi učenika Osnovne glazbene škole „Srećko Albini“ iz Županje te učenici Glazbene škole Josipa Runjanina iz Vinkovaca.
Muzej glada Iloka ove godine obilježava 65 godina djelovanja. U ovogodišnjem programu mogao se vidjeti stalni postav, a otvorenje muzeja je bilo edukativnim i zabavnim programom za najmlađe (igre na snijegu, natjecanje u izrađivanju najkreativnijeg snjegovića ispred muzeja). Predstavljene su edukativne publikacije za djecu „M kao muzej“, otvorenje gostujuće izložbe „Svijet kristala“ iz Muzeja Brodskog Posavlja, zatim nalazi paleontološke zbirke iz Mohova te splet narodnih plesova i pjesama u gostovanju Slovačkog KUD-a „Ljudevit Štur“.
Devetu godinu za redom Noć muzeja obilježena je i u Gradskom muzeju Vinkovci. Za posjetitelje bili su otvoreni svi muzejski postavi, a održano je otvorenje nekoliko izložbi uz jazz-rock koncert. U radionici Konzervatorsko-restauratorskog odjela demonstrirana je izrada muzejskih suvenira. Predstavljena su glazbala s područja cijele Hrvatske: rog, dvojnice, frule, samice, Jankovićeve tambure, gusle, citre, šargije, dječje glazbene igračke. Prikazana su i dva dokumentarna filma o temi muzeja, a nošnjom, pjesmom i plesom predstavio se KUD “Zvonko Ban” iz Jarmine.
Prva Noć muzeja održana je i u novootvorenom Muzeju Cvelferije u Drenovcima. Održana je radionica gdje su djeca izrađivala gombice za tambure, a ostatak programa su upotpunile izložbe i predavanja o tamburama i tamburašima u Cvelferiji te prikladni glazbeni program.
Noć u Gradskom muzeju Vukovar počela je svečanim otvorenjem “Na lijepom plavom Dunavu”. Razgledao se stalni postav, posebno je pozornost privlačila tek otvorena Zbirka Bauer, dok se uživalo i u glazbeno-scensko-izložbenoj trilogiji nazvanoj “Glazbom od prapovijesnih udaraljki do jazza”. Zasvirao je i prvi vukovarski sastav električnih gitara, svirali su i gitaristi i jazzeri, bilo je radionica za djecu, dok se u Galeriji Oranžerija mogla pogledati izložba o Alojziju Stepincu.
Na ovogodišnjoj Noći muzeja prisustvovao je Viktor Lukačević, v.d. pročelnik Upravnog odjela za turizma i kulturu Vukovarsko-srijemske županije.