Ministar poljoprivrede prof.dr.sc. Davor Romić peti je ministar koji je, zajedno sa svojim suradnicima, u zadnjih desetak dana posjetio Vukovar i Vukovarsko-srijemsku županiju, gdje ga je u Palači Srijem u Vukovaru primio župan Božo Galić, sa svojim suradnicima.

Nakon kratkog prijema održali su, u prepunoj velikoj županijskoj vijećnici, zajednički sastanak na kojem su bili predstavnici Savjetodavne službe Vukovarsko-srijemske županije, Hrvatske poljoprivredne agencije i HGK – Županijske komore Vukovar, razvojne agencije te LAG-ovi ove županije, kao i proizvođači štićenih povrtlarskih sorti – ozimi cerićki češnjak te slavonski zeleni grah niski, zatim proizvođači šparoge, štićenih suhomesnatih proizvoda – slavonskog kulena/kulina, vina – vinski klaster Srijem Ilok, proizvođači sira kao i članovi Svinjogojskog klastera CroPig d.o.o.

– Došao sam ovdje saslušati probleme i prijedloge poljoprivrednika što će potom za mene postati obveza. Isto tako odavde želim poslati i poruku kako Hrvatska ima svoje resurse, svoje stručnjake, iskustva i znanja i to treba iskoristiti. Nema potrebe uvoziti brojne poljoprivredne proizvode jer ih možemo i sami proizvesti – rekao je ministar Romić, izražavajući potporu mladim poljoprivrednicima budući je uvjeren da su upravo oni nositelji budućnosti. Najavio je kako, u svome mandatu ministra, želi ojačati OPG-ove napominjući kako se ta njegova namjera može iščitati i iz prijedloga proračuna kao i projekata ruralnog razvoja.

– U proračunu za 2016. godinu poruke su vrlo jasne. Poljoprivredni proizvođači u 2016. neće biti uskraćeni niti za jednu kunu u odnosu na prošlu godinu iako moramo biti svjesni u kakvim uvjetima živimo te moramo rezati i proračun. Iz toga razloga, rezova je bilo, ali ne na štetu poljoprivrednih proizvođača, rekao je Romić. Govoreći o hrvatskoj poljoprivredi kazao je kako su mljekari među najugroženijima te da je iz EU osigurana pomoć domaćim mljekarima od 1,8 milijuna eura te da je kao ministar mogao, a što mu je bilo maksimalno na raspolaganju, istu toliku količinu novca osigurati i u državnom proračunu kako bi se pomoglo tom sektoru.

Govoreći o planovima svoga rada najavio je kako će mijenjati program ruralnoga razvoja i usmjeravati ga u sela kako bi vratili vjeru u hrvatsko selo. Na upit mogu li se očekivati za vrijeme njegovog mandata korjenite promjene u poljoprivredi Romić je rekao kako na mjesto ministra nije došao radi političke karijere nego rješavati probleme, jer je to za njega veliki izazov. Nije želio govoriti o prošlim godinama i propuštenim prilikama napominjući kako se on neće baviti prošlošću nego budućnosti i onim što treba napraviti. 

– Dakako, na sastanku smo govorili i o mogućnostima za iskorištavanje europskih fondova, što nam je na raspolaganju i kako ćemo zajedno s lokalnom i regionalnom upravom raditi da bismo povukli što više toga novca, a to nam je jedan od velikih ciljeva. Ugraditi taj novac u ruralni prostor Hrvatske za nas će biti strateški cilj, a u tome imamo potporu u Vladi RH – zaključio je ministar Romić.

Svoj boravak ministar Romić je započeo posjetom OPG-u Marijana Balića iz Ilače, mladog poljoprivrednika koji se unazad nekoliko godina bavi proizvodnjom češnjaka. Domaća proizvodnja češnjaka, koji je neizostavni sastojak mnogih tradicionalnih jela i suhomesnatih delicija od Iloka, do Varaždina, Rovinja i Dubrovnika, gotovo je zanemariva u usporedbi s nacionalnim potrebama i jedna je od proizvodnji na kojoj treba inzistirati, poručio je ministar Romić nakon što je, u pratnji svoga domaćina, obišao polje češnjaka, poručivši kako je ostanak mladih u ruralnim područjima jedan od prioriteta Vlade.

Nakon sastanka ministar Romić, u pratnji župana Galića, obišao je PZ Vinkovačka šparoga u Andrijaševcima, gdje ih je dočekao upravitelj PZ Mirko Bošković i prezentirao im proizvodnju i preradu ove ljekovite biljke ali i izvrsne gastronomske namirnice.