U spomen na pukovnika 109. vinkovačke brigade, “borca s maljutkom”, Andriju Andabaka, u Nuštru se u danas i sutra održava Memorijal Andrija Andabak pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, a u organizaciji obitelj Andabak, Vukovarsko-srijemske županije i Općine Nuštar.
Memorijal se održava i u spomen na sve branitelje Nuštra, te su branitelji prožeti kroz sve aktivnosti memorijala.
Memorijal je započeo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na grobu Andrije Andabak na mjesnom groblju u Nuštru, a potom je u nuštarskom Domu kulture održana i svečana akademija na kojoj su se nazočnima obratili vukovarsko-srijemski župan i izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Božo Galić, saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Stevo Culej, izaslanik ministra branitelja pomoćnik ministra Stjepan Sučić, načelnik Općine Nuštar Hrvoje Drinovac, kao i sinovi Andrije Andabaka, Marko i Stjepan Andabak.
Nakon toga, otvorena je izložba fotografija ”Nuštar iz Domovinskog rata”, autora Maria Filipia.
Na prostoru na središnjem nuštarskom trgu održan je Taktičko-tehnički zbor HV-a, MUP-a, HGSS-a i DVD-a Nuštar, a vlastitim aktivnostima u program su se uključili i Astronomsko društvo “Oton Kučera” Vinkovci, Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci i braniteljska Udruga ljubitelja i sakupljača starina “Banovac” iz Nuštra.
Održana je i tradicionalna likovna radionica profesora i studenata Umjetničke akademije u Osijeku, kao i tribina o protuoklopnoj borbi.
Neizostavno, obzirom da se od 1996. godine održava malonogometni memorijalni turnir u spomen na Andriju Andabaka, i ove godine će se održati na stadionu „Nosteria“ u Nuštru. Nagrade su simbolične – pehari u obliku „maljutke“ s Andrijinim potpisom.
Obilježavanje Memorijala Andrija Andabak završit sutra navečer prikazivanjem filma ”Dnevnik jednog rata Vinkovci”.
Andrija Andabak je rođen u Splitu 1956., ali je odrastao i živio u Nuštru kojeg je i branio u Domovinskom ratu. Rukovati protuoklopnim naoružanjem naučio je kao ročnik JNA u Makedoniji, gdje je radio s raketama 9M14 Maljutka. Kad je počeo Domovinski rat, prijavio se kao dragovoljac i već je 28. rujna 1991. uništio prvo oklopno vozilo. Tijekom osam najtežih mjeseci u istočnoj Slavoniji pogodio je 32 oklopna vozila. Poginuo je 7. srpnja 1992. godine u bosanskoj Posavini.
Njegovim imenom, nazvano je priznanje koje Hrvatska vojska dodjeljuje za 3 ili više uništenih oklopnih vozila te promidžbu i ustroj postrojbi za protuoklopnu borbu vođenim raketnim sustavima.