Projekt Vijeća Europe i Instituta kulturnih itinerera „Kulturni itinerer Sveti Martin, Europljanin, simbol dijeljenja s drugima, zajednička vrijednost“ provodi i Upravni odjel za turizam i kulturu Vukovarsko-srijemske županije s Kulturnim centrom sv. Martin – Hrvatska i drugim lokalnim partnerima na području Županije.
U Velikoj županijskoj vijećnici u Vinkovcima dr.sc. Antonija Zaradija Kiš, znanstvena savjetnica Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, održala je predavanje o sv. Martinu i o projektu Vijeća Europe i Instituta kulturnih itinerera „Kulturni itinerer Sveti Martin, Europljanin, simbol dijeljenja s drugima, zajednička vrijednost“. Ideja je povezati sva mjesta i gradove u Europi čiji je zaštitnik sv. Martin, a potječe iz Francuske, točnije grada Toursa čiji je zaštitnik ovaj svetac.
Martinski projekt je širokih europskih razmjera, ne samo po svojoj prirodi već i službeno. Naime, Vijeće Europe (Strasbourg) i Europski institut kulturnih itinerera (Luxembourg) ocijenili su 2005. godine kulturni itinerer „ Sveti Martin Europljanin, simbol dijeljenja, zajednička vrijednost” velikim europskim kulturnim itinererom. Opći dugoročni ciljevi projekta su promišljanje, promicanje i revalorizacija martinske materijalne (crkve, kapele) i nematerijalne baštine (običaji, pjesme i sl.). Kako bi se ostvarili ciljevi projekta njegovo je djelovanje osmišljeno kroz nekoliko razina, a to su: znanost i umjetnost, obrazovanje i kulturni turizam (s posebnom pozornošću na održivi razvoj). Na taj način bi se hrvatska martinska baština predstavljala ne samo u domovini, već i u Europi čime se potiče interkulturni dijalog i interdisciplinirano djelovanje u povezivanju europskih zemalja s martinskom tradicijom, istaknula je doc. dr. sc. Ines Sabotič, predsjednica Kulturnog centra sv. Martin – Hrvatska.
Jedan od ciljeva je osmišljavanje martinskog itinerera u Hrvatskoj, putova koji bi se priključili mreži europskih martinskih itinerera, koji povezuju lokalitete martinske tradicije poput Szobmathelya (rodni grad sv. Martina), Pavije (grad gdje se sv. Martin školovao), Toursa (grada gdje je svetac biskupovao) te velikog broja drugih mjesta diljem Europe koji su izravno ili posredno povezani sa životom i tradicijom sv. Martina. Glavno obilježje Kulturnog itinerera sv. Martina je postavljanje Stope sv. Martina. Riječ je o suvremenom umjetničkom djelu kipara Michela Audiarda čiji reljef pronosi ideju kretanja, dijeljenja i zajedništva. Na prostoru Vukovarsko-srijemske županije postoje četiri crkve kojima je zaštitnik sv. Martin, crkve u Bošnjacima, Privlaci, Svinjarevcima i Prkovcima. Cilj je postaviti što veći broj Stopa te na taj način učiniti prve korake u povezivanju što više hrvatskih mjesta i gradova s martinskom tradicijom, oživjeti i revalorizirati raznolike specifičnosti martinske baštine s kojom se Hrvatska zbog svoje raznolikosti doista može dičiti u kontekstu europske tradicije sv. Martina.
Ispred Vukovarsko-srijemske županije pozdravne riječi uputio je Viktor Lukačević, v.d. pročelnik Upravnog odjela za turizam i kulturu Vukovarsko-srijemske županije, te ukazao na daljnje smjernice i realizaciju provođenja projekta.