Brodska imovna općina – razgranato stablo duboka korijena naziv je izložbe autora mr. sc. Zlatka Virca i Petra Eleza, koju su organizirali Državni arhiv u Vukovaru – Arhivski sabirni centar u Vinkovcima te Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci, u suradnji s Vinkovačkim šokačkim rodovima u prostorijama vinkovačke knjižnice.
Brodska imovna općina specifična je udruga nekadašnjih graničara, a potom pravoužitnika, koja je imala zadatak preuzeti dio bogatstva šuma na području nekadašnje Sedme brodske vojnograničarske pukovnije. Osim brige oko uzgoja šuma, imala je, dobivajući u vlasništvo bogati šumski bazen Spačve, obvezu da svojim pravoužitnicima ostvari pravo služnosti. Državna zakonska regulativa odredila je opseg i sadržaj prava služnosti nekadašnjih graničara – pravo na drvo za ogrjev, drvena građa za gradnju i održavanje kuća i gospodarskih zgrada, pomoći i stipendije za školovanje, plaćanje liječenja, opskrbljivanje sadnog sjemena, poboljšanje stočnog fonda, žirovanje i pašarenje po nižim cijenama, smještaj i skrb za siromašne i siročad, pomaganje gospodarskim društvima. Imovna općina plaćala je troškove gradnje nasipa, kanala, isušivanja zemljišta, gradnja makadamskih cesta, prvo drvenih, a potom i armiranih mostova. Uzgoj šume je održavan po svim pravilima šumarske struke. Sve to ovdje nabrojeno nalazimo u arhivskom fondu Brodska imovna općina, koji je najcjelovitije sačuvani arhivski fond te vrste u RH.
„Brodska imovna općina osnovana je 1873., a prestala je s djelovanjem 1942. Bila je to ustanova na području Vinkovaca, ali i puno šire i tragovi njenog djelovanja prisutni su i do dana današnjeg. Izložba je ujedno i određeni pojam u smislu povijesti jer pokazuje nešto što je za naš vinkovački i istočnoslavonski identitet jako važno. Naglašen je jedan bitan povijesni element, a to je vojna granica, odnosno nekadašnja VII. Brodska graničarska pukovnija sa sjedištem u Vinkovcima na čijem će području kasnije i djelovati Brodsko imovna općina. Na neki način odražava i važno geografsko obilježje za ovaj prostor, a to su Sava i Bosut te šume po kojima je ovaj kraj izuzetno poznat”
rekao je autor Petar Elez.
Izvori iz kojih se crpila građa za ovu izložbu bili su Arhivski fond, ali i Šumarski muzej Bošnjaci te brojne privatne fotografije. Svojim nastupom izložbu je uveličala Muška pjevačka grupa „Lipa” Vinkovci. Otvorenju izložbe prisustvovao je zamjenik pročelnice Upravnog odjela za turizam i kulturu Vukovarsko-srijemske županije Viktor Lukačević.