U Vukovaru je danas svečanim programom obilježena 31. godišnjica međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i 25. obljetnica završetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja te završetka mandata UNATES-a.

Program je započeo svetom misom u crkvi sv. Filipa i Jakova u Vukovaru, te su nakon iste položeni vijenci za sve žrtve Domovinskog rata na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata Vukovar.

Uz brojne visoke uzvanike institucija Republike Hrvatske, vijenac Vukovarsko-srijemske županije položio je župan Damir Dekanić sa izaslanstvom koje su činili predsjednik Županijske skupštine Dražen Milinković, zamjenik župana Franjo Orešković, pročelnik Ureda župana Marko Dikonić i predsjednik Savjeta za branitelje župana Ivica Nikolić.

Nakon sakralnog dijela programa uslijedila je Svečana akademija kojoj je nazočio predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i zastupnik Nikola Mažar, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Mario Banožić, župan Damir Dekanić, gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava, župani, gradonačelnici i načelnici tada okupiranih područja kao i svi koji su sudjelovali i dali svoj doprinos u oslobađanju hrvatskog Podunavlja.

“Iznimna politička snaga utemeljitelja moderne Hrvatske države dr. Franje Tuđmana je bila potrebna, nakon veličanstvenih vojnih pobjeda, ići u mirnu reintegraciju ovog područja gdje su zločini srpskih postrojbi, žrtve i razaranja bili zastrašujući. Za donijeti takvu odluku bila je potrebna i iznimna mudrost. Nitko nije i ne treba sumnjati da bi vojne akcije bile jednako uspješno provedene kao i u drugim dijelovima Hrvatske, ali bi žrtve bile neusporedive. Za takvu mudru odluku su sigurno najzahvalnije obitelji hrvatskih vojnika koji bi svojom krvlju natopili slobodu naše voljene ravnice. No, potpisom Erdutskog sporazuma počinje nova borba hrvatskog naroda u do jučer okupiranim područjima. Prvi toliko očekivani dolasci u svoju kuću, ili bolje rečeno na mjesto gdje je nekad bila kuća, vratili su one strahove da se nikada nećemo vratiti, međutim mjerama mnogih hrvatskih vlada pa tako i aktualne, koja još uvijek temeljem zakona o Gradu Vukovaru ulaže ogromna sredstva, život se vratio i održao. Njegova kvaliteta sada ovisi o nama, o našoj političkoj snazi, mudrosti i prije svega o zajedništvu i ne zaboravu tko nam je, kako i zašto pomogao kada smo bili napadnuti, s ciljem kako nam se više nikada ne bi dogodilo nešto slično.

Mnoge sudbine još nisu rasvijetljene, mnogi zločini nisu kažnjeni i nadam se da će vrijeme koje je pred nama donijeti plod naporima da se to dogodi. Do tada, svi moramo i želimo živjeti u istoj zajednici, sa istim problemima, uz što manje onoga što nas dijeli.

Prošlost nas ne smije sputavati, ali iz prošlosti moramo učiti.

Kada je predsjednik Tuđman u lipnju 1997. došao „Vlakom mira“ u Vukovar na razrušenu vukovarsku željezničku postaju rekao je jednu veliku rečenicu: „Pobjednik koji ne zna praštati sije klice novih zala, a hrvatski narod to ne želi, niti je želio.“ Zato smo oprostili, ono oprostivo,…prava je to i pravedna odluka bila.

Svi koji su doživjeli progonstvo i sve muke progonstva jako se dobro toga  sjećaju i teško da će ikada zaboraviti. Iako su svoj dom i svoju dugo očekivanu i sanjanu hrvatsku državu naviknuli nositi u svojim srcima gdje god se nalazili, kod kuće ono kuca najjače.” – rekao je u svom govoru župan Dekanić. 

Za kraj se zahvalio svima koji su dali svoj doprinos u procesu mirne reintegracije, pogotovo onima koji su bili prvi povratnici u svoje domove i stvarali uvjete za povratak drugih.

Istaknuo je da posebna zasluga tu pripada županima, načelnicima i gradonačelnicima tada okupiranih područja koji su organizirali povratak i život u gotovo nemogućim uvjetima, a koji su unatoč svim problemima uspjeli.

Na kraju svečanosti, Grad Vukovar je za doprinos završetku mirne reintegracije uručio zahvale 50-ak institucija. Zahvalu Vukovarsko-srijemskoj županiji preuzeo je župan Dekanić.